فیلتراسیون در کمپرسور اسکرو

به منظور جذب ذرات گردو غبار، قطرات و بخارات روغن و ذرات آب از هوای فشرده فیلترهای مختلفی در کمپرسورهای اسکرو نصب می گردند. هر کدام از فیلتر های استفاده شده در کمپرسور کار خاص مربوط به خود را انجام می دهد استفاده کردن از فیلترهای نامناسب باعث خرابی کمپرسور در کوتاه مدت و یا دراز مدت می شود.

فیلتر سپراتور کمپرسور اسکرو: مهمترین فیلتر موجود در کمپرسور اسکرو فیلتر سپراتور می باشد. وظیفه ی این فیلتر جدا کردن روغن از هوای فشرده است. مخزن سپراتور خود به چند روش روغن را از هوا جداسازی می کند ولی این کار به صورت کامل انجام نمی گیرد بنابر این در لحظه خروج هوا از مخزن سپراتور از فیلتر سپراتور استفاده میکنیم تا خروجی روغن را از کمپرسور به زیر 5ppm برسانیم.

زیان خروج روغن از کمپرسور فقط از بین رفتن روغن نیست بلکه این روغن با آب موجود در سیستم هوای فشرده امولوسیون تشکیل می‌دهد و باعث فرسوده کردن شیر آلات و قطعات دستگاه هایی که از هوای فشرده تغذیه می‌کنند می‌شود پس باید توجه داشته باشیم که از فیلترهای با کیفیت در این زمینه استفاده کنیم.بسته به نوع فیلتر می تواند از 1000 الی 3000ساعت کار کند.

فیلتر روغن:

کار تصفیه روغن کمپرسور را انجام می دهد از آنجایی که وظیفه روغن در کمپرسور های اسکرو وظیفه حساسی است باید از روغن‌های با پایه ی گیاهی استفاده شود و در بعضی از جاها دیده شده که از روغن های تصفیه شده استفاده می‌ شود این کار در دراز مدت خود عامل خرابی هواساز می‌شود. به دلیل اینکه فاصله هوایی در هواسازها بسیار کم است حتماً باید روغن فیلتر شده و تمام رسوبات و براده ها گرفته شود در صورتی که ذره‌ای براده داخل هواساز وارد شود هواساز قفل خواهد کرد بسته به نوع فیلتر از ۵۰۰ الی1000 ساعت میتواند کار کند.

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو:

در لحظه ورود هوا به داخل هواساز حتماً باید هوا به صورت مداوم فیلتر شود زیرا اگر محیط اطراف خاک و آلودگی داشته باشد در صورتی که از فیلتر هوا استفاده نشود خاک داخل هواسازشده و آن راقفل می کند واگر ذرات خیلی ریز باشند باعث از بین رفتن روغن، کثیفی فیلترسپراتور و در نهایت کثیف کردن باد خروجی می‌شود. پس باید از فیلترهای هوا با کاغذ های با کیفیت استفاده شود. گاهی دیده می‌شود بعضی از افراد به جای تعویض فیلتر هوا، باد می گیرند که این کار به دلیل اینکه باعث زیاد شدن فاصله ی کاغذها شده و یا اینکه کاغذ فیلتر سوراخ می شود و گرد و غبار وارد هواساز می شود نباید صورت بگیرد. فیلترهای هوا بسته محیطی که کمپرسور قرار می‌گیرد محیط با گرد و خاک و یا تمیز می تواند از ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ ساعت کار کنند.

فیلتر غبار گیر:

از آنجا که کمپرسور دستگاهی مکنده است برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل کابین از فیلتر غبارگیر استفاده می شود و بسته به مکان قرارگیری دستگاه از 500 الی 1000 ساعت میتواند کار کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *