تله آبگیر کمپرسور

تله آبگیر کمپرسور


 تله آبگیر کمپرسور چیست و چه کارایی دارد ؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت که هوای اطراف ما دارای رطوبت می‌باشد در صورتی که هوای ورودی به کمپرسور فشرده سازی شود رطوبت نیز فشرده شده تبدیل به قطرات آب می‌شود برای اینکه این رطوبت و قطرات آب را از هوای فشرده جدا کنیم تا به شیرآلات و دستگاه‌ها آسیب نرسد از چندین وسیله استفاده می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها تله آبگیر می‌باشد که به آن واترسپراتور و یا واترترپ نیز می‌گویند. در ادامه این مقاله از کارخانه کمپرسور نوری به بررسی بیشتر این واحد از کمپرسور اسکرو می پردازیم، همراه ما باشید.

اندازه های تله آبگیر کمپرسور

نسبت به لیتراژ هوای فشرده شده و سایز کمپرسور، تله آبگیر نیز سایزهای مختلفی دارد که در زیر به سایزهای آن اشاره خواهیم کرد.

 • تله آبگیر کمپرسور (سایز ½ اینچ)
 • تله آبگیر کمپرسور (سایز ½۱ اینچ)
 • تله آبگیر کمپرسور (سایز ۲ اینچ)
 • تله آبگیر کمپرسور (سایز ۳ اینچ)
 • تله آبگیر کمپرسور (سایز ¾ اینچ)
 • تله آبگیر فشار قوی کمپرسور
 • تله آبگیر فلنج دار کمپرسور
تله آبگیر کمپرسور
تله آبگیر کمپرسور

نحوه کار تله آبگیر رطوبت گیر کمپرسور

کارکرد تله آبگیر به صورت سانتریفیوژ یا گریز از مرکز می‌باشد و با این روش می‌توان رطوبت را از هوا جدا کرده و از شیر تخلیه که در زیر تله آبگیر تعبیه شده است رطوبت گرفته شده از هوا از قسمت تخلیه آب تله آبگیر خارج می‌شود.

محل نصب تله آبگیر در کمپرسور

تله آبگیر عموماً بعد از کمپرسور و مخزن قرار می‌گیرد هوایی که کمپرسور فشرده می‌کند داخل مخزن ذخیره شده در صورتی که زیر مخزن دارای شیر اتودرین باشد دریک مرحله آبگیری می‌شود و سپس وارد تله آبگیر شده در آنجا نیز جداسازی هوا وآب انجام گرفته و آب از شیر اتو درین خارج شده و هوای با کیفیت وارد میکرو فیلتر اولیه، درایر، میکرو فیلتر ثانویه و در صورتی که هوای با خلوص بالاتری لازم داشته باشیم میکرو فیلترهای میکرونی دیگری هم عبور کرده و سپس به مصرف کننده می‌رسد

دلایل استفاده از تله آبگیر هوای فشرده

رطوبت باعث کاهش عمر شیرآلات دستگاه‌های نصب شده می‌شود و با نصب تله آبگیر می‌توان کیفیت هوای خروجی را بالا برد و رطوبت را به صورت خودکار خارج کرد و از رسوب و زنگ زدگی دستگاه به خاطر رطوبت جلوگیری کرد وهوای سالم و بدون رطوبت را به دستگاه‌ها داد تله آبگیر حدود۳۰ الی ۴۰ درصد رطوبت موجود در هوای فشرده را می‌گیرد در صورتی که هوای فشرده با خلوص بالایی از رطوبت نیاز داشته باشیم حتما باید از درایر جذبی یا درایر تبریدی به همراه تله آبگیر و میکروفیلتر استفاده کنیم.

 انواع تله آبگیر رطوبت گیر کمپرسور

 انواع تله آبگیر کمپرسور به شرح زیر است:

 1. تله آبگیر میکروپور ترکیه به صورت بوشنی و فلنچی
 2. تله آبگیرهای ایرانی
 3. واحد مراقبت دو تیکه و سه تیکه

خرید تله آبگیر کمپرسور

در هنگام خرید تله آبگیر باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. سایز کمپرسور
 2. مشخصات فنی تله آبگیر و قابل تعویض بودن قطعات تله آبگیر
 3. نصب بودن شیر اتو درین روی تله آبگیر

 

تله آبگیر کمپرسور
تله آبگیر کمپرسور

قیمت تله آبگیر کمپرسور

قیمت تله آبگیر با توجه به سایز کمپرسور، شرکت تولید کننده، نوع جنس به کار رفته شده متفاوت است و از حدود ۳ میلیون تا ۱۶ میلیون متغیر است.

 سخن آخر

 با توجه به توضیحات فوق تله آبگیر یکی از قطعات اصلی در سیستم هوای فشرده جهت جداسازی رطوبت از هوای فشرده محسوب می‌شود و این محصول در بازار با برندهای مختلف و مشخصات فنی متفاوتی وجود دارد.

در صورت اقدام به خرید، کمپرسور نوری آمادگی مشاوره و فروش تله آبگیر های با کیفیت در سایزهای مختلف را دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =