دستگاه سند بلاست چیست؟

گاهی برای تمیزکاری سطوح مختلفی چون چوب، فلز، بتن و… نیاز به استفاده از فرآیند ساب پاشی است. در این فرآیند، ذرات ساینده فلزی یا غیر فلزی با فشار و سرعت بسیار زیاد به سطح مدنظر برخورد کرده و آلودگی‌ها، رنگ و متریال اضافی را از آن می‌زدایند. این فرآیند با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که یکی از متداول‌ترین آن‌ها، سند بلاست است. این روش که توسط ژنرال بنجامین تیلمن اختراع شد تحول عظیمی در دنیای صنعت و به خصوص تمیز کردن مکانیکی سطوح بوجود آورد و توانست نظر بسیاری از متخصصان این حوزه را به سمت خود جلب نماید. در ادامه‌ی این مقاله می‌خواهیم به سراغ دستگاه سند بلاست یا سند بلاستر برویم و از کاربرد‌های آن تا اجزای مختلفش را شرح دهیم. پس اگر میخواهید با این روش محبوب ساب پاشی و دستگاه آن آشنا شوید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

دستگاه سند بلاست چیست؟

سند بلاست یک واژه انگلیسی است که از دو واژه sand به معنای ماسه و blast به معنی پرتاب یا انفجار تشکیل شده است. معنای لغوی این دستگاه نیز به تنهایی نشان خواهد داد که دستگاه سند بلاست دستگاهی در حوزه تمیزکاری مکانیکی سطوح با استفاده از ذرات ساینده ماسه است. این دستگاه با کمک فشار هوا، سرعت و فشار لازم را به ذرات ماسه می‌دهد تا اثر فشاری ماسه سبب لایه برداری سطح مدنظر شده و آلاینده‌هایی نظیر زنگزدگی، رنگ و مواد اضافه، کپک و…. از روی آن پاک شود. سند بلاست به دلیل نحوه ساخت و فرآیند متفاوتی که برای تمیزکاری پیش می برد به یکی از کاربردی‌ترین دستگاه ها در این حوزه تبدیل شده و به همین سبب در طول زمان تنوع گسترده‌ای نیز پیدا کرده است؛ در ادامه بیشتر و بهتر با دستگاه سند بلاست آشنا خواهیم شد.

انواع روش های سند بلاست

روش های سند بلاست

برخی افراد به اشتباه در بیان روش‌های مختلف سند بلاست به مواردی چون وت بلاست، شات بلاست، گلس بلاست و…. نیز اشاره می‌نمایند. این درحالی است که تمام این موارد زیر مجموعه ساب پاشی محسوب شده و فرآیندی مشابه فرآیند کلی سند بلاست هستند. این فرآیند تنها به دو روش خشک و مرطوب انجام می‌گیرد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. این موارد عبارتند از:

سند بلاست خشک

در این روش ذرات ساینده ماسه تنها با جریان فشار هوا و به صورت کاملا خشک به سطح پاشیده می‌شوند. در این روش به سبب عدم وجود رطوبت، گرد و غبار زیادی به هوا بلند می‌شود و کارگران در تماس با آن مجبور به استفاده از عینک، ماسک و سایر تجهیزات ایمنی هستند. البته در کنار این عیب سند بلاست خشک مزایای زیادی نیز دارد که از آن‌ها می‌توان به هزینه اولیه و جاری کمتر دستگاه و کاربرد گسترده آن اشاره کرد.

سند بلاست مرطوب

در این روش برخلاف سند بلاست خشک و همانطور که از نامش پیداست از جریان پرفشار آب برای پاشیدن ذرات ساینده به قطعه یا سطح مدنظر استفاده می‌شود. در این روش به دلیل استفاده از آب گرد و غباری بلند نمی‌شود و از لحاظ تامین ایمنی و بهداشت محیط بهتر از روش قبلی است. این درحالیست که وجود این مزیت به هر حال هزینه‌هایی نیز خواهد داشت که از آن می‌توان به مصرف بیش از حد آب، افزایش هزینه دستگاه و… اشاره نمود.

 

اجزای دستگاه سند بلاست

اجزای دستگاه سند بلاست

دستگاه سند بلاست باتوجه به نوع و روشی که برای پاشش مواد ساینده دارد از اجزای مختلفی تشکیل شده است اما به طور کلی این دستگاه از سه جز اصلی محفظه مواد ساینده، نازل و دستگاه هدایت کننده مواد برخوردار است و از آب، نیروی گریز از مرکز و فشار هوا نیز برای انتقال مواد ساینده استفاده می‌نماید. البته همانطور که گفته شد این موارد تنها اجزای اصلی سند بلاست هستند، به همین دلیل بهتر است در ادامه به برخی از اجزای فرعی این دستگاه نیز اشاره نماییم. این موارد عبارتند از:

 • فیلتر ساینده
 • شیر استاندارد، ورودی و خروجی
 • شیلنگ انعطاف پذیر
 • نگهدارنده نازل
 • دستکش چرمی برای اپراتور
 • کلاه تنفسی اپراتور
 • و…

کاربرد دستگاه سند بلاست

حال که به طور کامل با دستگاه سند بلاست یا سند بلاستر آشنا شدیم بهتر است به سراغ بیان کاربردهای این دستگاه برویم. این دستگاه به غیر از مواردی که تا الان به آن‌ها اشاره کردیم، کاربردهای گسترده‌تری نیز دارد که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  صنایع چوب

امروزه از سند بلاست در صنایع چوب نیز استفاده می‌شود. برای زیبایی بیشتر مصنوعات چوبی از جمله مبلمان،کنسول و هر چیز چوبی ساخته شده آنها را سند بلاست میکنند تا زیباتر به نظر برسند.

 • مات کردن شیشه

از سند بلاست برای مات کردن شیشه نیز استفاده می شود که می توان شیشه های سندبلاست شده را بعنوان نمای فروشگاه، محفظه دوش، درب کابینت و همچنین در دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

 • لایه برداری

اصلی‌ترین کاربرد سند بلاست را باید به لایه برداری اختصاص دهیم. بسیاری از مواقع برای رنگ کاری سطوح مختلف به خصوص سطوح فلزی نیاز داریم تا بخش‌های خورده شده، رنگ های قبلی، آلاینده‌ها و به طور کلی تمام مواد اضافی سطح را از بین برده و یک سطح یکدست و صاف داشته باشیم. برای انجام این کار روش‌های متفاوتی وجود دارد اما استفاده از سند بلاست یکی از آسان ترین و کارآمدترین آن‌ها است.

 • کمک به اتصال بهتر قطعات

گاهی قطعات مختلف به دلیل برآمدگی هایی که روی سطح آن‌ها وجود دارد به درستی به یکدیگر متصل نمی‌شوند و این موضوع در طول زمان خلل بزرگی ایجاد خواهد کرد. با سند بلاست می‌توان سطحی صاف و بدون پستی و بلندی ایجاد کرد و به اتصال بهتر قطعات کمک کرد.

کاربردهای سند بلاست

 • حکاکی

سند بلاست در عرصه هنر نیز کاربرد دارد. گاهی از این دستگاه برای حکاکی اشکال و الگوهای مختلف برروی فلز، چوب، شیشه و…. استفاده می‌شود.

 • تمیز کردن نمای ساختمان

حتما دیده‌اید که با گذشت زمان نمای بیرونی ساختمان دچار کثیفی شده و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهد. در این مواقع می‌توان با استفاده از سند بلاست ظاهر اولیه بتن یا آجر را به آن بازگرداند و علاوه‌بر افزایش زیبایی ظاهری ما طول عمر آن را نیز تا حد زیادی افزایش داد.

 • پاک کردن آلاینده های روغنی از سطوح خیابان

در طول زمان آلاینده‌های روغنی روی آسفالت جمع شده و مشکلات متعددی را بوجود می‌آورند. یکی از بهترین روش‌ها در پاک کردن این نوع آلاینده‌ها استفاده از سند بلاست مرطوب است. انجام اینکار سبب می شود تا سطح آسفالت کاملا تمیز شده و بهداشت محیط به میزان قابل توجهی افزاش یابد.

 • تمیزکاری قطعات صنعتی

به طور کلی تمیزکاری سطوح مختلف جز مهم‌ترین کاربردهای سند بلاست محسوب می‌شود اما در همین رشته نیز تمیزکاری قطعات صنعتی از اهمیت بسزایی برخوردار است. با استفاده از سند بلاست می‌توان قطعات صنعتی بزرگ و حتی کوچک را تمیز کرد و آن‌ها را از هر آلاینده‌ای پاک نمود.

سند بلاست بدون غبار چیست؟

سند بلاست بدون غبار در حقیقت همان سند بلاست مرطوب است. زیرا این در این روش به واسطه استفاده از آب به جای فشار هوا، گرد و غباری به هوا بلند نمی شود و فضای اطراف آن نیز از لحاظ بهداشتی در سطح ایمن‌تری قرار می‌گیرد به همین دلیل به آن سند بلاست بدون غبار گفته می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به سراغ یکی از بهترین دستگاه‌های تولید شده در حوزه ساب پاشی یعنی دستگاه سند بلاست برویم و با بررسی موارد مرتبط با آن اطلاعات شما را در این زمینه بالاتر ببریم. در آخر نیز پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد دارید تا از کاربردهای فراوان این دستگاه بهره‌مند شوید حتما از متخصصان این حوزه کمک بگیرید و با مشورت آن‌ها اقدام نمایید. پیشنهاد می کنیم برای خرید دستگاه سند بلاست حتما از توضیه های کارشناسان کمپرسور نوری استفاده کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =