کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی


کمپرسورهای دندانپزشکی به عنوان یکی از ابزارهای مهم درصنعت دندان پزشکی شناخته می شوند. یک کمپرسور دندانپزشکی (بدون روغن یا رفت و برگشتی) هوا با فشار بالا مورد نیاز برای کار با تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی را تولید می کند. عملکرد این دستگاه بر کیفیت خدمات دندان پزشکی تأثیر می گذارد.

در ادامه این مطلب از سایت کمپرسور نوری می خواهیم به معرفی این محصول و عوامل مهم در تعیین قیمت کمپرسور دندانپزشکی بپردازیم. اگر تصمیم به خرید کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن (oil free) دارید، می توانید از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

انواع کمپرسور دندان پزشکی

کمپرسور دندانپزشکی هوای فشرده ای را فراهم می کند که عاری از رطوبت، ذرات روغن یا گرد و غبار باشد. درهنگام فشرده سازی هوا، گرم می شود و پس از آن به طور متوالی در گیرنده خنک می شود. با توجه به ویژگی های ترمودینامیک فرآیند در حال انجام، بخار آب تا حدی به حالت مایع، یعنی به آب تبدیل می شود.

در نتیجه در حین کار کمپرسور، میعانات در گیرنده جمع می شود و پس از آن همراه با هوای فشرده به سیستم های یونیت دندان پزشکی، هندپیس ها و سپس به حفره دهان بیمار می رسند.

کمپرسور باد دندانپزشکی
کمپرسور باد دندانپزشکی

در ادامه به دونوع مدل کمپرسور دندان پزشکی اشاره شده است:

کمپرسور روغنی

اصل عملکرد یک واحد کمپرسور روغنی دندان پزشکی مشابه اصل عملکرد یک موتور احتراق داخلی است. ( همان پیستون ها، میل لنگ، فرآیندهای پی در پی مکش، فشرده سازی و تزریق)

اصطکاک شدیدی که در حین کار ایجاد می شود، طراحان را مجبور به نصب یک سیستم روانکاری کرد که قطعات واحد را در حالت کار نگه می دارد.

عیب این تاسیسات ناخالصی روغن در هوای فشرده است. فیلترهای نصب شده و حلقه‌های قابل جابجایی روغن نیز نمی‌توانند ۱۰۰% مشکل را حل کنند.

کمپرسور بدون روغن

بعد از کمپرسور دندان پزشکی روغنی، کمپرسور پیشرفته‌تر بنام کمپرسور دندان پزشکی بدون روغن جایگزین شد که توده‌های هوای باکیفیت را تامین می‌کند.

این واحدها همچنین دارای یک گروه پیستونی و سر کمپرسورهای مخصوص بدون روغن هستند، این کمپرسور دندانی دارای اصول عملکرد زیر است:

موتور الکتریکی شفت را می چرخاند؛ میله های اتصال با پیستون به شفت متصل می شوند. هنگامی که شفت در داخل لوله کار می چرخد، دریچه ها به نوبه خود باز می شوند که از طریق آنها هوای اتمسفر به داخل مکیده می شود.

توده های هوایی که در داخل محفظه قرار می گیرند تحت فشار پیستون فشرده شده و به گیرنده پمپ می شوند.

مشکل اصطکاک که به وجود آمد به چند روش حل خواهد شد:

 • آلومینیومی با یک چدن جایگزین شود.
 • فرکانس چرخش موتوری که شفت را به حرکت در می آورد، کاهش پیدا کند.
 • یک سیستم خنک کننده نصب بهبود یافته نصب شود.

ویژگی مهم در انتخاب کمپرسور یونیت دندان پزشکی

در ادامه به نکاتی که باید در انتخاب شما برای خرید کمپرسور یونیت دندانپزشکی باید مورد توجه قرار بگیرد اشاره خواهیم کرد:

 • استاندارد قطعات

قطعه هایی که برای این دستگاه توسط کارخانه ساخته می شوند باید از نظر اندازه و کیفیت استاندارد های لازم را داشته باشند.

 • دینام

دینام در واقع یکی از قطعات اصلی در این دستگاه می باشد که باید فاقد هر گونه روغن باشد.

 • مقاومت مخزن داخلی

در واقع هوایی که در این وسیله وجود دارد باید کاملا پاکیزه باشد و بنابراین مخزن باید مقاومت بالایی داشته باشد و امکان نفوذ نداشته باشد.

 • وجود رگولاتور

کمپرسورهای دندان پزشکی باید دارای رگولاتور باشند که بدون آن عملکرد مناسبی نخواهند داشت.

 • وجود شیر تخلیه

داشتن شیر تخلیه اتودرین در کمپرسور دندان پزشکی این امکان را فراهم می کند تا رطوبت به راحتی خارج بشود.

 • توان و قدرت کمپرسور دندان پزشکی

این دستگاه نیاز به قدرت زیادی برای فشرده کردن هوا دارد که هر چه توان بیشتری داشته باشد، کار راحت تر خواهد بود.

 • حمل کمپرسور دندان پزشکی

یکی از نکات مهم در این وسیله این است که قطعات به کار رفته در آن وزن خیلی بالایی ندارند و به همین دلیل به راحتی قابل جابه جایی و استفاده می باشند.

 • طول عمر کمپرسور

طول عمر کمپرسور دندان پزشکی با توجه به کیفیت قطعات آن مشخص می شود و هر چه کیفیت بالا تری داشته  باشند با توجه به آن مدت زمان بیشتری کارایی خواهد داشت.

عوامل اثر گذار بر قیمت کمپرسور بونیت دندان پزشکی

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند قیمت کمپرسور یونیت دندان پزشکی را نحت تاثیر خود قرار بدهند که در ادامه برای شما توضیح می دهیم:

 • میزان سر و صدایی که ایجاد می کند.
 • شرکت سازنده آن
 • کیفیت ساخت محصول
 • میزان ظرفیت
 • نحوه نصب و راه اندازی آن
 • خدمتی که آن شرکت بعد از خرید ارائه می دهد مانند: تعمیرات
 • رعایت نکات ایمنی در محصول

نکته : تمام کمپرسورهای دندان پزشکی بسته به منبع موتور و حالت کار مجاز تجهیزات به دو دسته نیمه حرفه ای و حرفه ای تقسیم می شوند.

اول از همه، لازم است عملکرد نصب خریداری شده را محاسبه کنید. این موضوع بستگی به حجم هوای فشرده مورد نیاز دارد. ما مصرف هوای فشرده همه دستگاه ها را خلاصه می کنیم، سپس ۱۵٪ دیگر به مقدار کل اضافه می کنیم.

در نتیجه توان مورد نیاز را به دست می آوریم که بر اساس آن می توانیم کمپرسوری با ظرفیت مناسب انتخاب کنیم تا بتواند حجم مورد نیاز هوای فشرده را بدون اضافه بار تولید کند.

مشخصات مصرف هوای تجهیزات دندان پزشکی در برگه اطلاعات محصول درج شده است که در خرید باید به آن توجه نمود.

بهترین کمپرسور دندان پزشکی برای کلینیک کدام است؟

بیایید بفهمیم که باید به چه نکاتی توجه کنید تا انتخاب کمپرسور دندان پزشکی برای کلینیک بهترین باشد.

یک دستگاهی که به خوبی انتخاب شده باید ویژگی هایی مانند فشار عملیاتی بالا، راندمان حجمی و اندازه گیرنده را با هم داشته باشد.

شهرت کلینیک دندان پزشکی و همچنین کیفیت خدمات ارائه شده، نه تنها به حرفه ای بودن پزشکان، بلکه به کیفیت تجهیزات دندان پزشکی مورد استفاده نیز بستگی دارد.

مطب دندان پزشکی که مجهز به جدیدترین و باکیفیت ترین تجهیزات است، جذابیت بیشتری برای مشتریان دارد.

چرا استفاده از کمپرسوری که مخصوص فعالیت های پزشکی برای یونیت دندان پزشکی طراحی شده است ضروری است؟

اول از همه، طراحی دستگاهی که در عمل موسسات پزشکی، به عنوان مثال، در مطب دندان پزشکی استفاده می شود، باید با الزامات تجهیزات پزشکی تخصصی مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال حلقه های فشرده سازی یک کمپرسور یونیت دندان پزشکی ساخته شده از مواد غیر سمی است که امکان جلوگیری از ورود مواد مضر به جریان هوای فشرده را فراهم می کند.

دیواره های داخلی گیرنده باید دارای روکش خاصی باشد که از خوردگی محافظت کنند.

اما لازمه ی این انتخاب درست این است انواع کمپرسور دندان پزشکی بر اساس عملکرد رابشناسید که جدول زیر می تواند به شما در این امر کمک کند.

ویژگیتیغه (پیچ)پیستونی
میزان تولید صداسطح بالای سر و صدا و لرزش در حین کارعملکرد بدون صدا، بدون لرزش
تعمیر و نگهداریتعمیر و نگهداری منظم مورد نیاز است (فاصله سرویس بیش از ۵۰۰ ساعت نیست) و راندمان پایین.  عملا بدون تعمیر و نگهداری، عمر مفید بیش از ۲۰ سال، راندمان بالا.  
نحوه ی فشرده سازی هواهوا در محفظه کار با استفاده از دو روتور مارپیچ با پروفایل های مختلف دندان فشرده می شود.  هوای داخل سیلندر توسط یک پیستون در یک حرکت رفت و برگشتی فشرده می شود.  
نحوه ی عملکردعملکرد کمپرسورهای پره ای بسیار بالاتر است، اما نسبت تراکم هوا به اندازه کافی بالا نخواهد بود و به همین دلیل کمپرسورهای پره ای چند مرحله ای ساخته می شوند.تاسیسات پیستونی می توانند بدون روغن و روغن باشند، کارکرد ایمن و دوام دارند

در واقع باید گفت که بر اساس اصل عملکرد کمپرسورهای دندانی، آنها را به تیغه (پیچ) و پیستونی تقسیم می کنند. کمپرسورهای پیستونی دندانی می توانند کواکسیال و تسمه محور باشند.

آیا نصب تک مرحله ای اجازه می دهد فشار بالا از نظر اقتصادی توجیه شود؟

اما در اینجا باید گفت که نصب تک مرحله توجیه اقتصادی خوبی برای اینها ندارد زیرا گاز در دماهای بالا فشرده می شود، که استفاده از کمپرسور را پیچیده می کند: احتمال اشتعال روان کننده افزایش می یابد، تنش حرارتی افزایش می یابد و در نتیجه ضریب پر شدن کاهش می یابد.

برای جلوگیری از این امر، کمپرسورهای چند مرحله ای در کلینیک های دندان پزشکی نصب می شوند و در آنها، هوا به طور متناوب در چند سیلندر (مرحله) فشرده می شود و در حین فشرده سازی، خنک شدن متوسط ​​گاز اتفاق می افتد.

کمپرسورهای رفت و برگشتی دندانی حداکثر فشرده سازی هوا را در یک مرحله امکان پذیر می کنند، اما ماشین های رفت و برگشتی قادر به ارائه جریان جرم گاز بالا نیستند.

عملکرد کمپرسورهای پره ای بسیار بالاتر است، اما نسبت تراکم هوا به اندازه کافی بالا نخواهد بود و به همین دلیل کمپرسورهای پره ای چند مرحله ای ساخته می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نوزده =