درایر تبریدی

درایر تبریدیدرایر تبریدی (Refrigerated dryer) محصولی است که در صنایعی که با هوای فشرده سروکار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع به دلیل این که در هوای فشرده رطوبت وجود دارد و این رطوبت می تواند باعث خرابی قطعات فلزی شود و عمر این قطعات را کاهش دهد، از این دستگاه که یک رطوبت گیر است، استفاده می شود. در این نوشته از کمپرسور نوری، شما با درایر تبریدی، چگونگی عملکرد آن، بخش ها، نکات خرید درایر تبریدی، موارد تاثیرگذار در قیمت درایر تبریدی و قسمت های تشکیل دهنده این دستگاه و ویژگی های آن آشنا می شوید. برای خرید و فروش درایر تبریدی باید نکاتی را هم در نظر بگیرید که در همین مطلب به آن ها اشاره می کنیم.


درایر تبریدی (برودتی) چیست؟

یک نکته مهم از کمپرسور نوری که باید بدانید این است که در صنایعی که از کمپرسور هوا استفاده می کنند، هوای فشرده همراه با آب و رطوبت می تواند باعث خوردگی و زنگ زدگی لوله ها و اتصالات دستگاههای مورد استفاده در شرکتها شود.


نحوه کار این دستگاه بسیار ساده است. درایر تبریدی هوای ورودی و خروجی از کمپرسور را به یک هوای خشک و مناسب تبدیل می کند.
در صنایع تولید کننده مواد غذایی،لیزر،نگ پودری،صنایع شوینده و… که ازکمپرسور استفاده می کنند، وجود آب و رطوبت در جریان هوا بسیارزیان بار می باشد. بنابراین استفاده از درایر تبریدی برای این صنایع ضروری است.

انواع درایر تبریدی
انواع درایر تبریدی

فروش درایر تبریدی (برودتی)

در مجموعه ی کمپرسور نوری انواع درایر تبریدی برای فروش ارائه می شود. این شرکت با استفاده از دانش روز و تجهیزات مدرن محصولات خود را تولید کرده است. همچنین برای تولید محصولات با کیفیت از نیروی انسانی متخصص استفاده می کند.
تولیدات شرکت ما از ضمانت نامه بلند مدت برخوردار هستند و ما به مشتریان خدمات پس از فروش ارائه می دهیم. در ضمن شما می توانید تمامی وسایل جانبی که برای نصب و راه اندازی این دستگاه لازم است را از مجموعه ما تهیه کنید.


کارشناسان کمپرسور نوری آماده هستند پشتیبانی و راهنمایی لازم در خصوص خرید درایر تبریدی را در اختیار شما قرار بدهند.

9 نکته مهم در خرید درایر تبریدی

در این بخش می خواهیم به کلیه نکاتی که قبل از خرید درایر تبریدی باید رعایت کنید، بپردازیم. قبل از نصب دستگاه درایر تبریدی محیط مورد نظر برای نصب و هم چنین زیرساخت های آن باید آماده شود. اتصالات لازم برای راه اندازی دستگاه هم باید ویژگی و خصوصیاتی داشته باشد. این 9 نکته به شما کمک می کند در خرید درایر تبریدی موفق عمل کنید:

 1. قبل از خرید حتما کاتالوگ دستگاه را به دقت مطالعه کنید (یا از مشاوره رایگان کمپرسور نوری استفاده کنید). با توجه به اطلاعات درج شده در کاتالوگ در مورد فشار و هوای مصرفی دستگاه کمپرسوری را تهیه کنید که این میزان هوا را تامین کند.
 2. یکی از نکات خرید درایر تبریدی انتخاب گنجایش و ظرفیت درایر است که باید با کمپرسور تناسب داشته باشد. توصیه می شود که دستگاهی را بخرید که گنجایش آن ۲۰ درصد بیشتر از کمپرسور باشد.
 3. محلی که برای نصب این دستگاه در نظر می گیرید، باید سقف داشته باشد و در برابر گرما و سرما و همچنین گرد وغبار دارای عایق بندی مناسبی باشد.
 4. در اجرای لوله کشی نیز باید توجه کنید که ظرفیت کمپرسور و میزان هوای خروجی باید مد نظر قرار بگیرد.
 5. دمای هوا در محیطی که قرار است این دستگاه نصب شود، باید یک حد استانداردی داشته باشد. حداقل دمای هوای اطراف کمپرسور نباید کمتر از ۷ درجه سانتیگراد و حداکثر آن از ۴۵ درجه نباید بیشتر باشد.
 6. در زمان نصب اتصالات ورودی و خروجی توجه کنید که این اتصالات دقیق و در جهت مناسب نصب شوند.
 7. برای انتقال هوای فشرده یا لوله کشی استفاده از شلنگ غیر مجاز است.
 8. قیمت درایر تبریدی با توجه به مدل و ظرفیت آن مشخص می شود.
 9. خرید درایر تبریدی را از یک شرکت معتبر انجام بدهید تا هم از کیفیت محصول مطمئن شوید و هم خدمات پس از فروش خوب دریافت کنید.

کاربرد درایر تبریدی

کاربرد درایر تبریدی بسیار زیاد است. این دستگاه رطوبت گیر در صنایع مختلفی کاربرد دارد. ازجمله کاربردهای درایر برودتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع و کارخانه هایی غذایی
 • صنایع آهن
 • کلیه کارخانه جاتی که دستگاه های فلزی تولید می کنند
 • صنایع فولاد
 • صنایع بزرگ، متوسط و کوچک
اینفوگرافی آسیب های درایر تبریدی
اینفوگرافی آسیب های درایر تبریدی

درایر تبریدی همچنین در تولیدی های ابزار و تجهیزات پزشکی کاربرد فراوانی دارد. سردخانه ها نیز از جمله مکان هایی هستند که از درایر تبریدی استفاده می کنند.
از دیگر کاربردهای این دستگاه در مکان هایی است که نیاز به تهویه هوا دارند. بنابراین در کنار سیستم های تهویه یکی از دستگاه های مورد استفاده درایر تبریدی است.

قسمت های تشکیل دهنده درایر تبریدی

شاید برای شما هم سوال به وجود آمده باشد که قسمت های تشکیل دهند درایر تبریدی کدام است؟ در ادامه می خواهیم به معرفی این بخش ها بپردازیم.

این دستگاه رطوبت گیرشامل بخش های زیر می شود:
• کندانسور
• رسیور
• مبدل گرمایی
• شیر گازی مبدل گرمایی
• لوله مویی
یکی از مزایای این دستگاه استفاده از گازهای فریونی است. با توجه به استفاده ازروز افزون از گازهای گلخانه ای که منجر به آسیب به لایه اوزون شده است، در ساخت و تولید درایر تبریدی کارشناسان تلاش کرده اند که محصولی را تولید کنند که به لایه اوزون و محیط زیست صدمه نزند و به اصطلاح این محصول دوستدار محیط زیست است.
همانند طور که اشاره شد این دستگاه آب و رطوبت هوا را می گیرد و هوای خشک تولید می کند. ناخالصی هایی که در فرآیند رطوبت گیری باقی می ماند، ممکن است عملکرد بعضی از دستگاه ها را دچار مشکل کند. بنابراین کارشناسان کمپرسور نوری از میکروفیلتر برای جدا کردن این ذرات ناخالص استفاده می کنند.

خصوصیات و مزیت های درایر تبریدی

هرچند درایر تبریدی از نظر عملکرد و نحوه کار کردن دارای سیستم ساده ای است، اما استفاده از این محصول مانع از تشکیل رسوب در شیرها و لوله های سیستم های پنوماتیکی می شود.
مبدل درایرتبریدی باید از موادی ساخته شود که درمقابل زنگ زدگی مقاوم باشد وهوای فشرده ای که در خط تولید استفاده می شود باید کیفیت بالایی داشته باشد زیرا ماندگاری و دوام تمام قطعات به کیفیت این هوای فشرده بستگی دارد.
علاوه بر بالا بردن دوام و ماندگاری، استفاده از قطعات فلزی هزینه های تعمیر و سرویس محصول را نیز کاهش می دهد. زیرا درصورتی که هوای فشرده رطوبت داشته باشد باعث خوردگی و زنگ زدگی لوله ها و ابزار آلات فلزی می شود و عمر آن ها را کاهش می دهد.
همچنین احتمال خرابی ابزارها افزایش می یابد و نیاز به تعمیر پیدا می کنند. برای تعمیر قطعات پنومانیکی نیز باید هزینه زیادی پرداخت کرد بنابراین درایر تبریدی وسیله ای است که باعث صرفه جویی اقتصادی می شود.

خرید درایر تبریدی
خرید درایر تبریدی


این محصول برای نصب فضای زیادی را اشغال نمی کند و این مورد هم یکی از ویژگی های دیگر مثبت آن است.

درایر تبریدی باید روبروی کمپرسور قرار بگیرد که البته نصب آن با جابه جایی اندک کمپرسور انجام می شود.
رطوبتی که از درایر تبریدی خارج می شود قابل استفاده است و همین موضوع باعث صرفه جویی اقتصادی می شود و این دستگاه را به ابزاری با صرفه تبدیل کرده است.
با قرار دادن یک صافی بر روی شیر خروجی می توانید آب و رطوبت خارج شده را مجددا در بخش های مختلف صنعتی استفاده کنید. درایر تبریدی قابل استفاده در شرایط مختلف آب و هوایی است به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *