شیر اتودرین کمپرسور

شیر اتودرین کمپرسور


شیر اتودرین کمپرسور، یک نوع شیر تخلیه ی مخزن است که با برق ۲۲۰ ولت کار میکند و برای دستگاه های مختلف از جمله کمپرسورها به کار میرود. اتودرین در لغت به معنای تخلیه ی خودکار است. هدف استفاده ی آن تخلیه ی آب ناشی از فشار هوا در سیستم است.

با فشرده شدن هوا، رطوبت ایجاد میشود و ابن رطوبت با نفوذ در سیستم میتواند کارکرد آن را مختل کرده و یا باعث زنگ زدگی بشود. شیر اتودرین دارای یک تایمر است که به واسطه ی آن میتواند برای مدتی مسیر را برای تخلیه ی آب باز کند. در ادامه ی این مقاله از کارخانه کمپرسور نوری به مزایا و انواع و کاربرد شیر اتودرین کمپرسور می پردازیم، همراه ما باشید.

مزایای استفاده از شیر اتودرین کمپرسور

استفاده از اتودرین در کمپرسورها مزایای قابل توجهی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

شیر اتو درین به صورت خودکار با تنظیم تایم شیر تخلیه را باز و بسته می‌کند که این امر باعث می‌شود آب به مدت طولانی در داخل مخازن نماند و باعث پوسیدگی مخازن نشود.

همچنین شیر اتودرین زیر میکرو فیلترها و تله آبگیرها هم در مدت کوتاه باز و بسته می‌شود و آب داخل آنها را تخلیه می‌کند و مانع از عبور آب به داخل خط انتقال و توزیع هوای فشرده می‌شود.

در صورتی که اگر از شیرهای دستی استفاده کنیم و قرار باشد اپراتور آنها را باز و بسته کند به دلیل فراموشی اپراتورها و امکان باز و بست در زمان‌های کم ممکن نیست و آب به خط توزیع و انتقال وارد شده و باعث خرابی دستگاه‌ها و جک‌ها می‌شود.

شیر اتودرین کمپرسور
شیر اتودرین کمپرسور
شیر اتودرین کمپرسور

نحوه ی کار شیر اتودرین کمپرسور

نحوه ی کارکرد اتودرین به شرح زیر است:

 • باز کردن دریچه‌ها

 به محض فعال شدن اتو درین ، دریچه‌های خروجی که به محفظه جمع‌آوری آب وابسته هستند، به صورت خودکار باز می‌شوند. این دریچه‌ها معمولاً بر پایه سیستم‌های مکانیکی یا الکترومکانیکی کنترل می‌شوند.

 • تخلیه آب

 در این مرحله، آب موجود در دستگاه کمپرسور از طریق دریچه‌های باز شده خارج شده و به طور خودکار تخلیه می‌شود. با تخلیه آب، رطوبت زیاد در دستگاه کاهش می‌یابد و خطر رسیدن آب به قسمت‌های حساس دستگاه کاهش می‌یابد.

 • بستن دریچه‌ها

 بعد از تخلیه آب، دریچه‌های خروجی به صورت خودکار بسته می‌شوند تا جریان هوا و عملکرد دستگاه کمپرسور به حالت قبلی بازگردد.

پس از اتمام فرآیند تخلیه، اتو درین آماده استفاده مجدد می‌شود و به طور خودکار در حالت آماده به کار قرار می‌گیرد، منتظر تشخیص مجدد سطح آب و نقطه شبنم برای عملکرد بعدی.

مقایسه ی تخلیه ی خودکار با سایر روش های تخلیه

در ادامه به مقایسه ی تخلیه ی خودکار با سایر روش های تخلیه می پردازیم:

تخلیه ی نیمه اتوماتیک

در تخلیه ی نیمه اتوماتیک میتوان همزمان با عملکرد اتوماتیک شیر تخلیه به طور دستی نیز به تخلیه پرداخت.

 تخلیه ی کم جریان

تخلیه ی کم جریان برای پاک سازی موثر آلاینده ها موثر نیست و تنها زمانی باید استفاده شود که کمپرسور ظرفیت استفاده از شیر تخلیه ی خودکار و نیمه خودکار را نداشته باشد.

 تخلیه ی اسپیتر

 تخلیه ی اسپیتر مناسب کمپرسورهایی است که در آن شدت جریان به طور ناگهانی افزایش پیدا میکند و منجر به اختلاف فشار میشود.

 تخلیه ی جریان مداوم

در این نوع تخلیه از یک حفره استفاده میشود که مایعات را به طور مداوم خارج میکند. زمانی که امکان استفاده از تخلیه ی دستی وجود ندارد و شدت جریان نیز برای استفاده از شیر تخلیه ی خودکار بسیار کم است از تخلیه ی جریان مداوم استفاده میشود.

شیر اتودرین کمپرسور
شیر اتودرین کمپرسور
شیر اتودرین کمپرسور

اجزای شیر اتودرین کمپرسور

شیر اتودرین دارای اجزای زیر است که به تفکیک به بیان هر کدام میپردازیم.

۱. بدنه اصلی

بدنه ی اصلی شیر اتودرین از یک استوانه تشکیل شده است که سایر اجزای شیر روی آن نصب میشوند.

۲.بوبین

بوبین که مهم ترین قسمت شیر اتودرین است در واقع یک آهن ربای مغناطیسی است و مبنای عملکرد آن تبدیل جریان الکتریکی به جریان مغناطیسی است که هنگام عبور جریان الکتریکی از سیم ها رخ میدهد و با این نیروی مغناطیسی است که میتواند خروج مایعات را کنترل و تنظیم کند. هرچه سیم حلقه ای تر باشد نیروی مغناطیسی شدید تر است. بوبین خود از اجزای دیگری تشکیل شده است شامل : بدنه، سمبه، سیم پیچ و فنر.

بدنه : بدنه ی بوبین از ورقه های فولادی به هم فشرده تشکیل شده است که هنگام عبور جریان برق حالت مغناطیسی پیدا میکند و با جذب سمبه باعث حرکت شیر اتودرین میشود.

سمبه : با عبور جربان برق از سیم ها، سمبه به بدنه نزدیک میشود و همین باعث افزایش ولتاژ میگردد و شیر را باز میکند.

سیم پیچ : این سیم پیچ ها مسی هستند که رسانای خوبی است. هر چه تعداد دورهای سیم پیچ بیشتر باشد جریان برق قوی تر است.

فنر : فنر در پشت سمبه قرار دارد و هنگامی که جریان قطع میشود سمبه را به حالت اولیه بر می گرداند.

انواع بوبین

بوبین دو نوع سرهم و جدا دارد.

نوع سرهم آن درست روی شیر نصب میشود و در صورتی که بوبین خراب شود باید برای تعمیر، شیر برقی  هم  به طور کامل جدا شود . اما نوع جدای آن همانطور که از اسمش پیداست به صورت جدا از سایر قطعات نصب میشود و در صورت خرابی، میتوان آن را به طور جداگانه تعمیر کرد.

۳. تایمر

از تایمر جهت زمان بندی تخلیه ی آب استفاده میشود اینکه چند مدت یکبار و هر بار به چه مدتی تخلیه صورت پذیرد به عهده ی تایمر است.

انواع شیر برقی یا اتودرین

از نظر نحوه ی عملکرد، شیر یرقی به ۲ دسته تقسیم میشود.

۱.شیر نرمالی اوپنNO ) (: حالت عادی این شیر باز است و تنها هنگامی که جریان برق قطع میشود که جریان الکتریسیته از بوبین رد شود.

۲.شیر نرمالی کلوز( NC) : حالت عادی این شیر بسته است و تنها هنگامی که جریان الکتریسیته از بوبین رد شود، باز میشود.

از نظر تعداد راه های ورود و خروج، شیر یرقی به ۲ دسته تقسیم میشود.

۱.شیر برقی ۲/۲ : این نوع شیر ها که هم نوع اوپن و هم نوع کلوز دارند از یک ورودی و از یک خروجی تشکیل شده اند.

۲.شیر برقی ۳/۲ : این نوع شیرها که فقط نوع اوپن دارند از ۱ ورودی و ۲ خروجی تشکیل میشوند.

نکات مرتبط با نگهداری شیر اتودرین کمپرسور

در ادامه به برخی نکات مرتبط با نگهداری اتودرین می پردازیم:

 • برنامه ریزی برای بازرسی و تعمیر:

برنامه‌ریزی روزانه، هفتگی یا ماهانه برای بازرسی و تعمیرات اتو درین بسیار مهم است. این کار به شما کمک می‌کند تا هر گونه مشکل یا خطر احتمالی را قبل از ایجاد آسیب جدی شناسایی کنید و بر طرح عملکرد صحیح آن تأثیر بگذارید.

شیر اتودرین کمپرسور
شیر اتودرین کمپرسور
شیر اتودرین کمپرسور
 • پاکسازی و تمیزکاری منظم:

اتو درین باید به طور منظم پاکسازی و تمیزکاری شود. این شامل حذف رسوبات، ذرات و آلودگی‌های ممکن در سیستم است. رسوبات و ذرات ممکن است باعث اختلال در عملکرد حسگرها یا دستگاه کمپرسور شده و نتایج نادرست را به همراه داشته باشد.

 • کالیبراسیون:

در صورت لزوم، حسگرها و دستگاه‌های تشخیص سطح آب باید به طور منظم کالیبره شوند. این فرآیند شامل تنظیم مجدد حسگرها برای اطمینان از دقت و صحت اندازه‌گیری است.

 • جایگزینی قطعات آسیب دیده:

در صورتی که حسگرها یا قطعات اتو درین آسیب دیده باشند، باید به موقع جایگزینی شوند. قطعات آسیب دیده ممکن است بر دقت و کارایی اتو درین تأثیر منفی بگذارند.

 • آموزش و آگاهی کاربران:

 کاربران باید آموزش داده شوند تا بتوانند به درستی با اتو درین کار کنند و مشکلات رایج را شناسایی کرده و گزارش دهند. آگاهی کاربران از عملکرد درست و نگهداری صحیح می‌تواند به حفظ عملکرد صحیح و جلوگیری از مشکلات بزرگتر کمک کند.

خرید شیر اتودرین کمپرسور

هنگام خرید شیر اتودرین باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • انتخاب اتصال مناسب شیر برقی به کمپرسور : به دنبال اتصال NTP نر باشید چون با اکثر کمپرسورها سازگار است. در صورت نیاز میتوانید از کاهنده برای کارکرد درست استفاده کنید.
 • زمان تخلیه و زمان داخلی شیر تخلیه را مد نظر بگیرید. مدت زمان تخلیه، مدت زمانی که شیر برای تخلیه باز میماند را تعیین میکند و زمان داخلی، تعیین میکند هر چند وقت یکبار تخلیه رخ دهد. یکی از مناسب ترین زمان بندی ها، زمان تخلیه ی بین نیم ثانیه و ده ثانیه و زمان داخلی بین ۳۰ ثانیه و ۴۵ ثانیه است.
 • دقت کنید شیر تخلیه در همان سطوح فشاری که کمپرسرتان کار میکند فعال باشد. به دنبال شیر تخلیه ی بالاتر از ۲۰۰ pl باشید.
 • به جنس بدنه دقت کنید ، پیشنهاد ما بدنه از جنس برنج است چرا که در برابر خوردگی مقاوم بوده و میتواند فشار و دماهای بالا را تحمل کند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره و خرید شیر اتودرین حتما با کارخانه کمپرسور نوری تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − نه =