رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو

رادیاتور و فن کمپرسور اسکرودر سیستم هوای فشرده به خاطر بالا بودن انرژی جنبشی روغن و هوا، دما افزایش پیدا می‌کند، فن و رادیاتور وظیفه خنک‌کاری روغن را دارد. زمانی که دینام با سرعت ۳۰۰۰ دور در دقیقه و هواساز با سرعت حدود ۳ الی ۶۰۰۰ دور در دقیقه شروع به حرکت می‌کند، حرارت زیادی داخل ایرند به خاطر ورود هوا از آنلودر و تحت فشار قرار گرفتن ایرند به وجود می‌آید.


جهت انتقال حرارت به وجود آمده نیاز به رادیاتور و فن می‌باشد که این حرارت را از کمپرسور اسکرو گرفته و به محیط اطراف انتقال انتقال دهد. در ادامه این مقاله از کارخانه کمپرسور نوری به بررسی مشکلات عدم استفاده از فنو رادیاتور در کمپرسور میپردازیم، همراه ما باشید.

مشکلات عدم استفاده از رادیاتور و فن در کمپرسور اسکرو


عموماً رادیاتور کمپرسور اسکرو از دو قسمت تشکیل شده است حدود یک سوم آن جهت خنک کاری هوای فشرده تولید شده است و دو سوم آن برای خنک‌کاری روغن داغ می‌باشد که هر کدام این دو از هم جدا بوده و مستقل و همزمان عمل می‌کنند. رادیاتور و فن از اجزای اصلی در کمپرسورهای اسکرو می باشند.

استفاده نکردن از رادیاتور روغن و فن مناسب مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند یکی از این مشکلات کاهش عمر روغن کمپرسور و پایین آمدن کیفیت روغن کمپرسور است
در اثر داغ شدن بیش از حد باعث می‌شود که کارایی روغن پایین آمده و قطعات کمپرسور از جمله هواساز به خوبی روغن کاری و روانکاری انجام نگیرد و عمر دستگاه کاهش می‌یابد و یا هزینه‌های تعمیر بالایی را به شما تحمیل خواهد کرد.

رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو
رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو
رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو

انتخاب رادیاتور مناسب برای هر کمپرسور


جهت انتخاب رادیاتور مناسب برای هر کمپرسور باید به چند موارد توجه کنیم:

  • مقدار دبی خروجی : کمپرسورها معمولاً با توجه به مقدار دبی خروجی شناخته می شوند و برحسب لیتر بر دقیقه است که هر چقدر سایز کمپرسور بزرگتر شود رادیاتور و فن نیز بزرگتر میشود.
  • ارتفاع از سطح دریا: هر چقدر ارتفاع ما از سطح دریا بیشتر شود مقدار هوا جهت فشرده سازی کم می‌شود و ظرفیت کمپرسور پایین می‌آید .
  • دما: یکی از اساسی‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنیم دمای محیطی است که کمپرسور قرار است در آن مکان کار کند که تاثیر مستقیمی روی انتخاب رادیاتور و فن دارد درکمپرسور سردسیرو کمپرسور گرمسیر می‌تواند از رادیاتورهای متفاوتی استفاده کنند در مناطق گرمسیر حتماً باید رادیاتور یک یا دو سایز بزرگتر از استاندارد انتخاب شود
  • رطوبت: در مناطقی که رطوبت هوا بالا می‌رود مخصوصاً در فصول گرم سال مثل شمال ایران نیاز به رادیاتور و فن بزرگتر می‌باشد
  • فشار کاری کمپرسور: هر چقدر فشار کاری کمپرسور اسکرو بالا رود مقدار دمای روغن کمپرسور نیز بالا می‌رود برای گرفتن دما از روغن نیاز به رادیاتور و فن بزرگتری داریم.

جهت دریافت مشاوره رایگان جهت انتخاب رادیاتور و فن مناسب برای کمپرسور اسکرو بخش فروش کمپرسور نوری آماده همکاری با شما می‌باشد.

جدول و مشخصات فنی رادیاتور کمپرسور اسکرو

جدول و مشخصات فنی رادیاتور کمپرسور اسکرو به شرح زیر است:

رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو
رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو
رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو
ابعاد رادیاتور mmحداکثر هوا دهی فن (m3/h)قطر خنک کننده (cm)دبی هوا فشرده (m3/min)دبی روغن (LPM)ظرفیت خنک کنندگی رادیاتورتوان کمبرسور (KW)      کد محصول      ردیف
  ضحامت  عرض      ارتفاع کلAir coolerOil coolermax min
  ۶۳  ۳۳۰  ۴۵۵  ۸۵۰~۱۵۵۰  ۲۵  ۰.۶~۱.۲  ۱۲~۲۰  ۰.۶~۱.۱  ۳.۵~۶.۲  ۷.۵  ۴  P101  ۱
  ۶۳  ۳۸۰  ۵۰۰  ۱۳۰۰~۳۰۰۰  ۳۰  ۱.۲~۲.۵  ۲۰~۲۸  ۱.۱~۲.۲  ۶.۲~۱۲.۵  ۱۵  ۷.۵  P102  ۲
  ۶۳  ۴۴۰  ۶۵۰  ۳۴۰۰  ۴۰  ۲.۹~۳.۶  ۳۳~۴۰  ۲.۷~۳.۲  ۱۵.۶~۱۸.۷  ۲۲  ۱۸  P103  ۳
  ۶۳  ۶۲۵  ۶۵۰  ۵۱۰۰  ۵۰  ۴.۸  ۴۵  ۴.۳  ۲۵  ۳۰   P104  ۴
  ۶۳  ۶۲۵  ۶۵۰  ۶۷۰۰  ۵۰  ۵.۶  ۴۳  ۶  ۳۰  ۳۷   P105  ۵
  ۱۱۳  ۷۵۰  ۸۶۰  ۸۱۰۰  ۵۶  ۶.۳~۷.۱  ۴۵~۶۰  ۷~۸  ۳۸~۴۷  ۵۵  ۴۵  P106  ۶
  ۱۴۰  ۸۶۲  ۹۶۰  ۹۱۰۰  ۷۰  ۱۱.۵  ۷۵  ۱۱  ۶۳  ۷۵   P107  ۷
  ۱۴۰  ۱۰۱۹  ۹۶۰  ۱۰۰۰۰  ۷۳  ۱۴~۱۷  ۹۰~۱۱۰  ۱۴~۱۶  ۷۸~۹۴  ۱۱۰  ۹۰  P108  ۸
  ۱۱۳  ۱۶۷۶  ۱۱۶۰  ۱۸۲۰۰  ۲*۷۰  ۲۰~۲۴  ۱۳۲~۱۶۰  ۲۰~۲۴  ۱۱۲~۱۳۶  ۱۶۰  ۱۳۲  P109  ۹
  ۱۴۰  ۱۶۷۶  ۱۱۶۰  ۲۰۰۰۰  ۲*۷۳  ۳۰  ۲۰۰  ۳۰  ۱۷۰  ۲۰۰   P110  ۱۰
  ۱۴۰  ۱۷۹۰  ۱۲۴۰  ۲۳۰۰۰  ۲*۷۳  ۴۰  ۲۵۰  ۴۰  ۲۱۰  ۲۵۰   P111  ۱۱
جدول و مشخصات فنی رادیاتور کمپرسور اسکرو

حداکثر دمای روغن (درجه سانتیگراد) : ۱۰۰

حداکثر دمای هوای فشرده ورودی (درجه سانتیگراد): ۱۰۰

حداکثر دمای کارکرد مجاز(درجه سانتیگراد): ۱۲۰

حداکثر دمای هوای محیط(درجه سانتیگراد) : ۴۵

حداکثر فشار کاری ( Bar ) : 26

فشار تست شده ( Bar ) : 40

گارانتی (ماه) : ۱۲

پوشش سطح ( رنگ پلی استر پودری و الکترواستاتیک) : RAL9006

تعمیر و نگهداری فن و رادیاتور روغن کمپرسور


کمپرسورهای اسکرو به دلیل اینکه در محیط‌های صنعتی و دارای آلودگی‌های محیطی کار می کنند و دارای فین‌های ریز و نزدیک به هم دارند به راحتی خاک در داخل آنها قرار می‌گیرد.

در صورتی که این عوامل همراه روغن و مواد چسبنده نیز باشند به راحتی به رادیاتور چسبیده می‌شوند و تبادل حرارتی انجام نمی‌گیرد و هر چقدر فن بزرگتری هم قرار دهیم مواد چسبیده شده از رادیاتور کنده نمی‌شوند و رادیاتور نمی‌تواند حرارت به وجود آمده را دفع کند و باعث گرم شدن رادیاتور می‌شود.

در این حالت حتما باید رادیاتور را باز کرده و با مواد غیر قابل اشتعال شستشو دهیم و برای اینکه به این حالت نرسیم باید روزانه رادیاتور را در آخر وقت کاری باد بگیریم و گرد و غبار نشسته روی رادیاتور را پاک کنیم.

در صورتی که رادیاتور نشتی روغن داشته باشد حتماً باید نشتی روغن گرفته شود و این کار به دلیل اینکه کار تخصصی است، حتما باید به وسیله فردی انجام گیرد که تخصص کافی در این رابطه را داشته باشد، به دلیل اینکه فین‌های رادیاتور به شدت نزدیک به هم و بسیار ضعیف هستند.


دلیل داغ شدن کمپرسور


یکی از عوامل داغ شدن کمپرسور که در بعضی مواقع دیده شده کار نکردن فن کمپرسور است فن کمپرسور در صورتی که کار نکند حرارت از روی رادیاتور برداشته نمی‌شود و به محیط اطراف انتقال داده نمی‌شود و کمپرسور به شدت داغ می‌شود .
همچنین حرارتی را که فن کمپرسور از رادیاتور جدا می‌کند نباید در محیط کمپرسور رها شود وباعث گرم شدن اتاق کمپرسور شود بلکه باید این حرارت به وسیله کانال به بیرون از اتاق کمپرسور انتقال داده شود .

قیمت رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو


قیمت رادیاتورکمپرسور اسکرو به جنس آن بستگی دارد. معمولا رادیاتورها از جنس آلومینیوم هستند به جز در مواقعی که کمپرسورهای دیزلی داشته باشیم که در این صورت رادیاتور از جنس مس یا برنز می‌باشند که قیمت آنها با قیمت رادیاتورهای آلومینیومی متفاوت است.
در بازار ایران امروزه رادیاتورهایی که استفاده می‌شوند ایرانی یا چینی می‌باشند که هر دو از کیفیت خوب و قابل قبولی برخوردار هستند. امروزه قیمت‌های رادیاتورکمپرسور اسکرو بسته به سایز کمپرسور از ۳ میلیون تا ۶۰ میلیون می‌باشند و بسته به قیمت روز ارز دارای نوسان می‌باشند.

همچنین مدل و برند فن استفاده شده روی رادیاتور کمپرسور کیفیت ساخت و شرکت سازنده رادیاتور و سایز رادیاتور استفاده شده در کمپرسور اسکرو عوامل موثر در قیمت گذاری آن نیز است.
جهت دریافت مشاوره رایگان جهت انتخاب رادیاتور و فن مناسب برای کمپرسور اسکرو بخش فروش کمپرسور نوری آماده همکاری با شما می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هفت =