نشتی هوا در سیستم هوای فشرده کمپرسورها اعم از اسکرو و پیستونی یکی از مشکلات مهم در در این دستگاه‌ها است که قطعا باید مورد بررسی قرار بگیرد تا طول عمر دستگاه دستخوش این مشکل نشود. کمپرسورها به عنوان یکی از دستگاه‌ها و تجهیزات بسیار مهم در صنایع گوناگون مصارف زیادی دارند. تمام دستگاه‌های صنعتی نظیر کمپرسورها در طول عمر مفید خود بارها ممکن است نیاز به تعمیر و بررسی داشته باشند.

کمپرسورها اسکرو و کمپرسورهای پیستونی از این قضیه مستثنی نیستند. این دستگاه‌های تولید هوای فشرده ممکن است در قسمت‌های مختلف خود دچار نشتی هوا شوند. قبل از هر چیز باید بدانید منظور از نشتی چیست ؟

ابتدا باید نشتی هوا را در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی به دقت تشریح کنیم. هنگامی که هوا و گاز فشرده و متراکم شده از لوله‌ها و خروجی‌هایی که برای این امر ساخته نشده اند، خارج شود اصطلاحا گفته می‌شود که نشتی هوا صورت گرفته است. زمانی که این اتفاق می‌افتد و هوای فشرده در هر قسمتی غیر از قسمت مورد نظر خارج شود، این مسئله باعث ایجاد مشکل و اختلال در عملکرد کمپرسور می‌شود.

در ادامه ی این مقاله از کارخانه کمپرسور نوری به بررسی همه جانبه نشتی هوا در سیستم هوای فشرده کمپرسور اسکرو یا پیستونی می پردازیم، همراه ما باشید.

اهمیت نشتی هوا در سیستم‌های کمپرسور اسکرو یا پیستونی

نشتی هوا در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی در اثر عوامل مختلفی رخ می‌دهد. این مسئله ممکن است عواقب و مشکلات زیادی را ایجاد کند. این نشتی می‌تواند تاثیرات منفی مختلفی بر کیفیت کار و دستگاه‌های دیگر داشته باشد. به وجود آمدن اولین نشتی در کمپرسورها باعث می‌شود که نشتی‌های بعدی نیز در دستگاه بوجود آیند. به این دلیل ممکن است کمپرسور صدمات بیشتری ببیند.

نشتی هوا در سیستم هوای فشرده کمپرسورها بسیاراهمیت دارد زیرا در نهایت باعث بالا رفتن استهلاک این دستگاه‌ها خواهد بود. به این دلیل که کمپرسور برای جبران هوای از دست رفته مجبور است با فشار بیشتری کار کند. این مشکل در بلند مدت عمر دستگاه را کاهش خواهد داد. از آنجایی که نشتی هوا باعث می‌شود که تولید هوای فشرده در هربار به میزان کافی و تعیین شده نباشد، راندمان کار و میزان بهره‌وری کمپرسور کاهش پیدا می‌کند.

نشتی‌های اولیه و به تبع آن نشتی های ثانویه هر کدام به طرق گوناگون باعث می‌شوند که هزینه نگهداری و تعمیرات کمپرسورها به نحو چشمگیری افزایش پیدا کند. مسئله دیگری که باعث افزایش هزینه نهایی میگردد، هدر رفتن انرژی است. وجود نشتی در سیستم هوای فشرده کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی مصرف برق آنها را در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش خواهد داد.

اهمیت نشتی هوا در سیستم‌های هوای فشرده کمپرسور اسکرو یا پیستونی

دلایل نشتی هوا در سیستم هوای فشرده کمپرسور اسکرو و پیستونی

نشتی هوا در کمپرسورهای اسکرو و کمپرسورهای پیستونی می‌تو‌اند به دلیل متعددی رخ دهد. بعد از گذشت مدت زمانی ممکن است قطعات مختلف در کمپرسور اسکرو دچار فرسایش شوند. ساییده شدن قطعات به یکدیگر ممکن است روی آنها شکاف ایجاد کند. در این صورت هوا از این شکاف‌ها دچار نشتی می‌شوند.

تنظیم نامناسب و اشتباه فشار در کمپرسور اسکرو نیز از دیگر دلایل نشتی هوا است. اگر فشار بیش از اندازه بالا تنظیم شود، ممکن است باعث خرابی و شکستن قطعات  و در نهایت نشتی هوا شود. وجود خرابی در سیستم‌های گیرنده کمپرسور نظیر وجود ترک و شکستگی در لوله‌ها، درست نبودن اتصالات شیرها، مشکل داشتن درپوش‌ها و در کل نصب نادرست اجزای کمپرسور و قراردادن این دستگاه در محل نامناسب از دلیل نشت هوه در این کمپرسور است.

نشتی هوا در کمپرسور پیستونی نیز همانند کمپرسور اسکرو مربوط به قطعات تشکیل دهنده آن است. همانطور که می‌دانید کمپرسورهای پیستونی دارای سیلندر و پیستون هستند. اگر پیستون‌ها خراب شده باشند و یا اندازه مناسبی نداشته باشند باعث نشتی می‌شود.

از دیگر قطعاتی که در کمپرسور پیستونی ممکن است باعث نشت هوا شوند، شیرها و مهره‌های آنها هستند. این قطعه ها باید یا دقت تمام به هم متصل شوند در غیر این صورت هوا را نشت خواهند داد. خراب بودن قطعاتی که هوا از آنها عبور می‌کند، نظیر لوله ها نیز از دلایل دیگر نشت هوا در کمپرسور پیستونی است.

تاثیر نشتی هوا بر عملکرد سیستم هوای فشرده کمپرسور 

نشتی هوا در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی می تواند اثرات مخرب متفاوتی در عملکرد این دو کمپرسور داشته باشد. همانطور که گفته شد از دست رفتن هوای فشرده از کمپرسور می‌تواند هزینه‌های جانبی را به شدت افزایش دهد. وقتی کمپرسور نشت هوا دارد، برای جبران هوای فشرده از دست رفته مجبور به کار با فشار بیشتری است. این مسئله در وهله اول هزینه برق مصرفی را افزایش خواهد داد.

در مرحله بعد وجود هر نوع نشتی اولیه باعث ایجاد نشتی های بعدی میشود. زیرا فشار کاری بیشتر در دستگاه استهلاک را در کل کمپرسور بالا می‌برد. به تبع قطعات دیگر نیز درگیر خرابی و نشتی‌های متعدد خواهند شد. خراب شدن کمپرسور و قابل تعمیر نبودن آن از دیگر عوارض نشتی هوا است. نشت هوای فشرده به قسمت‌های مختلف کمپرسور که برای تحمل هوای فشرده طراحی نشده‌اند باعث خرابی کل دستگاه‌ می‌شود.

کاهش راندمان کاری و بهره‌وری کمپرسور از دیگر عوارض نشت هوا است. زیرا دستگاه‌های پنوماتیکی که با انرژی تولید شده توسط کمپرسور کار می‌کنند، در صورت تامین نشده انرژی مورد نیاز خود توانایی کار نخواهند داشت.

روش‌های تشخیص نشتی هوا در کمپرسور اسکرو و پیستونی

تشخیص نشتی هوا در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی در سریع‌ترین زمان ممکن بسیار اهمیت دارد. هر چه پی بردن به اینکه محل نشتی در کدام قسمت کمپرسور است به تاخیر بیفتد صدمات و خسارات ناشی بالاتر می‌رود. برای تشخیص نشتی هوا از کمپرسور ها راهֱهای مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص نشت هوا بررسی میزان هوای فشرده‌ای است که کمپرسور تولید می‌کند.

روش‌های تشخیص نشتی هوا در سیستم هوای فشرده کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی

اگر تولید هوای فشرده در کمپرسور کمتر از حد معمول و تنظیم شده است و نمی‌تواند این فشار را برای مدت معین حفظ کند، معمولا به دلیل وجود نشتی هوا در یکی از قسمت‌های کمپرسور است. بررسی کردن سیستم تخلیه در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی نیز به تشخیص نشتی هوا کمک می‌کند. عملکرد این سیتم شامل آزاد کردن رطوبت تولید شده در زمان فشرده سازی هوا است اگر این قسمت به طور مداوم فعال باشد و یا هوایی از آن خارج نشود نشان دهنده نشتی است.

یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌های پیدا کردن نشتی هوا در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی گوش دادن به صدای این دستگاه‌ها است. برای انجام این کار باید بعد از فشرده شدن هوا دستگاه را خاموش کرد، سپس به دقت به صدای آن گوش داد. به این ترتیب منبع نشت هوا مشخص می‌شود. روش دیگر پیدا کردن منبع نشتی با صدای دستگاه، استفاده از دستگاهی است که نشتی یاب اولتراسونیک نام دارد. چند میکروفون قوی در این دستگاه به کار رفته است. وجود این میکروفون‌ها کمک می‌کنند که منبع صداهای درون کمپرسور به خوبی شناسایی شود.

روش دیگری که برای تشخیص نشتی هوا بسیار کاربردی است استفاده از آب و صابون است. در زمانی که دستگاه کار نمی‌کند باید ابتدا محل‌هایی که به نشتی مشکوک است را محلو آب و صابون مالید. سپس کمپرسور روشن می‌شود . اگر نشتی وجود داشته باشد روی قسمت‌های که آب و صابون مالیده شده است، حباب ایجاد میشود. بهتر است در این روش به ترتیب تمام اتصالات را بررسی کرد.

تعمیر نشتی هوا در سیستم هوای فشرده کمپرسورها

در ابتدای امر باید طبق روش‌هایی که ذکر شد نقاط نشتی شناسایی شود. بعد از تعیین دقیق محل نشتی ضروری است که دستگاه تعمیر شود و این نشتی برطرف گردد. روش‌های تعمیر نشتی در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی به میزان و نقاط نشتی هوا بستگی دارد.

توصیه می‌شود ابتدا تمامی اتصالات دوباره محکم شوند. اگر با این روش نشتی برطرف نشد ممکن است نیاز به تعویض قطعات کمپرسور باشد. این قطعات شامل شلنگ‌ها، واشرها، سیلندر و دیگر اتصالات باشند. در کل برا اینکه نشتی‌های جدید برطرف شوند نیاز است که ابتدا محل نشتی‌های قدیمی بررسی شود. بعد از اطمینان یافتن از مهر و موم بودن نشتی‌های قدیمی به تعمیر نشتی‌های جدید پرداخته می‌شود.

در تعمیر نقاط نشتی هوا حتما باید به فیلترهای هوای کمپرسور توجه کرد. بعد از بررسی این فیلترها در صورتی که نیاز به تعویض داشته باشند این کار صورت می‌گیرد. اگر فیلتر گرد و غبار زیادی به خود گرفته باشد، می‌تواند عامل بعدی نشتی هوا شود. ببرسی رطوبت و دمای کمپرسور هم در ایم مرحله اهمیت به سزایی دارد. هوا بعد از فشرده شدن رطوبت آزاد می‌کند، اگر این رطوبت به مدت طولانی روی قطعات کمپرسور باقی بماند، باعث ایجاد سوراخ می‌شود. افزایش دامای زیاد هم بعه تدریخ قطعات کمپرسور ا خراب می‌کند.

شما می توانید جهت تعمیر و سرویس کمپرسور اسکرو خود با کارشناسان کمپرسور نوری تماس بگیرید.

تعمیر نشتی هوا در سیستم هوای فشرده کمپرسورها

راه های جلوگیری از نشتی هوا در کمپرسور اسکرو و پیستونی

برای جلوگیری از ایجاد نشتی هوا در کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی نیاز است تا اقدامات گوناگونی صورت گیرد. همیشه باید برای تعمیرات و بررسی کمپرسورها برنامه ریزی تعیین کرد. نگهداری و سرویس کردن کمپرسور در فواصل زمانی مشخص کمک می‌کند که از ایجاد عوامل نشتی زودتر جلوگیری کرد.

اگر نیاز به تعویض قطعات کمپرسور بود حتما باید از نوع با کیفیت این قطعات استفاده کرد. همیشه فشار مورد استفاده در کمپرسور باید در محدوده تعیین شده و استاندارد قرار بگیرد. داشتن سیستم تخلیه مناسب در کمپرسور بسیار مهم است. این سیستم باید به درستی کار کند. زیرا تخیله روغن و آب اضافی از دستگاه مانع ایجاد نشتی می‌شود.در نهایت باید به اپراتوری که با کمپرسور کار می‌کند آموزش‌های مناسب داد.

سخن نهایی

کمپرسورهای اسکرو و کمپرسورهای پیستونی به دلیل استفاده بالایی که در صنایع دارند، ممکن است شبیه به سایر تجهیزات صنعتی نیاز به تعمیرات داشته باشند. یکی از مواردی که باعث ایجاد اختلال در عملکرد کمپرسورها می‌شود نشتی هوا است. رفع این نشتی در سریع‌ترین زمان ممکن برای ادامه کار کمپرسور حیاتی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 12 =