فولی کمپرسور چیست

فولی ها (پولی‌ها) یکی از مهم‌‌ترین قطعات سیستم‌های مختلف به خصوص کمپرسورها هستند. این قطعات به همراه تسمه‌ها کمک می‌کنند تا نیرو از یک قسمت به قسمتی دیگر برود، در واقع پولی‌ها مانند یک غلتک هستند که تسمه دور آن پیچیده و دو محور اصلی سیستم را به یکدیگر متصل می‌کنند و منجر به انتقال قدرت بین آن‌ها می‌شوند.

فولی کمپرسور چیست؟

در نوع خاصی از کمپرسور اسکرو دو پولی یا در اصطلاح عام‌تر فولی برروی شفت الکتروموتور و شفت هواساز نصب شده و با افتادن تسمه دور آن‌ها، دو واحد اصلی کمپرسور به یکدیگر متصل شده و با برقراری جریان الکتریکی توسط موتور و انتقال آن توسط تسمه به ایرند، هواساز نیز شروع به کار و حرکت کرده و عملکرد اصلی کمپرسور آغاز می‌شود.

از آنجایی که انتقال قدرت تماما به عهده فولی‌ها است جنس این قطعات بسیار اهمیت دارد به همین دلیل عمدتا پولی‌های صنعتی از چدن معمولی، چدن خاکستری، داکتیل و آلیاژهایی مشابه با این موارد ساخته می‌شوند تا ضمن طول عمر بالایی که دارند در اثر فشار دچار شکستگی نشده و در تغییرات دما نیز انبساط یا انقباض قابل توجهی نداشته باشند. به غیر از این مورد ابعاد فولی، ابعاد شیار این قطعات، هماهنگی با اندازه تسمه و… نیز از ویژگی‌هایی هستند که بررسی آن‌ها در معرفی فولی کمپرسور حائز اهمیت است زیرا با تغییر مقدار هریک از این پارامترها میزان انتقال قدرت به واحد ایرند کم یا زیاد می‌شود و عملا بهره‌وری کمپرسور تعیین می‌شود. به همین سبب پیشنهاد می‌کنیم قبل از تعمیر یا تعویض فولی حتما از یک متخصص کمک بگیرید تا باتوجه به نیاز شما تعداد شیارها و ابعاد پولی را انتخاب کرده و شما بعد از آن بر همان اساس اقدام به خرید نمایید.

فولی کمپرسور اسکرو

عملکرد فولی کمپرسور

حال که با فولی کمپرسور و ویژگی‌های آن آشنا شدیم بهتر است به سراغ نحوه عملکرد فولی در کمپرسور رفته و آن را با یکدیگر بررسی نماییم. دانستن چگونگی عملکرد فولی کمک می‌کند تا در انتخاب و سپس تعمیر و نگهداری از آن بهتر عمل نمایید.

در واقع کمپرسورها دو جز اصلی به نام الکتروموتور و واحد هواساز یا ایرند دارند. این دو واحد با اتصال به یکدیگر شروع به تولید هوای فشرده می‌کنند به همین دلیل چگونگی اتصال آن‌ها بسیار اهمیت دارد. در برخی از کمپرسورها این اتصال با استفاده از فولی و تسمه انجام می‌گیرد (گاهی سیستم چرخ دنده و کوپل مستقیم نیز در کمپرسورها استفاده شده و جایگزین پولی و تسمه می‌شوند) به طوری که دو فولی با ابعاد و تعداد شیارهای مشخص برروی واحد ایرند و الکتروموتور نصب می‌شود. سپس تسمه متناسب با آن دور شیارهای پولی افتاده و قدرت از الکتروموتور به سمت ایرند منتقل می‌شود. این نحوه عملکرد سبب می‌شود تا فولی‌ها بتوانند فشار کاری کمپرسور را انتخاب کنند و در میزان تولید هوای فشرده و مصرف انرژی دستگاه تاثیر مستقیم داشته باشند.

جهت خرید سایر قطعات کمپرسور اسکرو با کارشناسان ما در کمپرسور نوری تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 4 =