نقش کمپرسور اسکرو در صنعت بسیار مهم است چرا که می‌دانیم که در تمامی صنایع به نیروی هوای فشرده و متراکم نیاز گسترده‌ای وجود دارد. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد کمپرسور اسکرو استفاده از آن در صنایع گوناگون بسیار متداول است. در این مقاله به بررسی نقش کمپرسور اسکرو در صنعت می‌پردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. این کمپرسور دارای انواع و اندازه‌های مختلفی است و مصارف بسیار بالا و متعددی دارد.

درواقع کمپرسور اسکرو که در اصطلاح عامیانه به آن کمپرسور باد هم گفته می‌شود، یکی از انواع کمپرسورهای تولید هوای فشرده می‌باشد.  مکانیزم کار کمپرسور اسکرو به صورت دورانی یا روتاری است و در رده کمپرسورهای جا به جایی مثبت قرار می‌گیرد. این کمپرسور دارای قدرت بالا و توانایی تولید هوای متراکم و فشرده در حجم بیش از ۲۰۰۰ لیتر در دقیقه است، که متناسب با مکان و صنعت مورد استفاده تنظیم خواهد شد.

کمپرسور اسکرو دارای اندازه های بسیار متنوعی است. این کمپرسور در اندازه‌های بسیار کوچک تا بسیار بزرگ تولید می‌شود. همچنین دارای دو نوع بدون روغن یا خشک و با روغن یا تر می‌باشد که هر کدام در صنعت خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کمپرسور اسکرو از محبوبترین نوع کمپرسورهای موجود در بازار است و تقریبا بیش از نیمی از فروش و تولید کمپرسور را به خود اختصاص داده است.

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت چیست؟

کمتر صنعتی وجود دارد که در قسمت‌های مختلف خود از کمپرسور اسکرو استفاده نکند. این کمپرسور به دلیل طراحی خاص و میزان قدرتی که در تولید هوای فشرده در حجم زیاد دارد، تنها گزینه منتخب در صنایع گوناگون و گسترده است. تخمین زده شده است که در صنایع جهانی، استفاده از کمپرسور اسکرو بیش از ۸۰ درصد از کمپرسورهای دیگر بیشتر است.

به دلیل اینکه که کمپرسور اسکرو توانایی کار به صورت مداوم و پشت سر هم را دارد، انتخاب اول در صنایع گوناگون است. همچنین این کمپرسور صدا و لرزش بسیار کمتری نسبت به سایر انواع کمپرسور تولید می‌کند و از این نظر گزینه مناسبی برای بسیار از کارخانه‌های تولیدی است.

صنایع بزرگ برای تامین انرژی برای راه اندازی ماشین آلات خود از این کمپرسور استفاده می‌کنند زیرا کمپرسور اسکرو با مصرف انرژی کم توانایی تولید هوای متراکم و فشرده را در حجم بالا دارا است. این هوای فشرده نیروی زیادی دارد و به عنوان منبع تامین کننده انرژی مکانیکی ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود.

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت نفت و گاز

کمپرسورهای اسکرو نقش بسیار مهمی در صنعت نفت و گاز دارند.  طراحی منحصر به فرد کمپرسور اسکرو باعث می‌شود که بتواند بدون قطعی و شبانه روزی کار کند. همین ویژگی این امکان را می‌دهد که در مکان‌های مختلف در صنعت نفت و گاز استفاده زیادی داشته باشد. کمپرسور اسکرو همچنین بسیار مقاوم طراحی شده است، به این دلیل می‌توان از این دستگاه در نقاط خشکی، دریا، هر وضعیت آب و هوایی، هر ارتفاع و عمقی استفاده کرد.

کمپرسور اسکرو در مقیاس گسترده برای تزریق گاز در مخازن نفت و گاز استفاده می‌شود. همچنین این کمپرسور قابلیت افزایش فشار در مخازن نفت و گاز را دارد. کاربرد دیگر کمپرسور اسکرو در صنعت و نفت و گاز ، تزریق آب برای روان کردن نفت و گاز است.

از دیگر کاربردهای کمپرسور اسکرو در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز می‌توان به فشرده سازی گازهای طبیعی، فشرده سازی هوا در واحدهای تولید اکسیژن و نیتروژن، فشرده سازی گازهای خروجی از واحدهای پلمیر و واحدهای پالایشگاه اشاره کرد.

کمپرسور اسکرو کاربردهای بسیار تخصصی دیگری در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد، که بیان آنها از حوصله مطلب خارج است.

کاربرد و نقش کمپرسور اسکرو در صنعت خودروسازی

صنعت خودروسازی یکی از صنایعی است که از انرژی‌های به صرفه پنومونیک و مکانیکی استفاده زیادی می‌کند. این صنعت همانند صنایع بزرگ دیگر به کمپرسور اسکرو نیازی حیاتی دارد. کمپرسور اسکرو در بخش های مختلفی در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود. خودروسازان در خط تولید و مونتاژ خودرو به تناوب از کمپرسور اسکرو برای تامین نیروی دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند.

بسیاری از فرآیندهای تولید خودرو توسط ماشین آلاتی انجام می‌شوند که از انرژی مکانیکی و پنومونیک استفاده می‌کنند. این ماشین آلات با استفاده از نیروی هوای متراکم شده و پرفشار کار می‌کنند. این نیرو و هوای متراکم توسط کمپرسورهای اسکرو تامین می‌شود. فرآیندهایی مثل برش بدنه، رنگ آمیزی قطعات مختلف ماشین‌، قالب سازی کردن، ایستگاه‌های خدماتی، تولید هوای فشرده برای سیستم ترمز، سیستم‌های تزریق سوخت و سیستم‌های تهویه از این جمله هستند.

کمپرسور اسکرو در طراحی موتور داخلی ماشین‌ها نیز استفاده می‌شود. بخش تهویه و خنک کنندگی خودرو به کمک کمپرسور اسکرو عمل می‌کند. همچنین این کمپرسور هوای فشرده برای سامانه هیدرولیک خودرو را فراهم می‌کند. با فشرده سازی هوا فشار لازم برای عملکرد هیدرولیک ایجاد می‌شود.

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت داروسازی

کمپرسور اسکرو در صنایع داروسازی هم استفاده گسترده‌ای دارد. نوع کمپرسور بدون روغن اسکرو در بخش ‌های خاصی از صنعت دارویی استفاده می‌شود، که به هوای فشرده کاملا تمیز و عاری از هرگونه نا خالصی نیاز دارند. این نوع از کمپرسور اسکرو در مراکز آزمایشگاهی و بهداشتی استفاده بالایی دارد زیرا هوایی که این دستگاه فشرده و تولید می‌کند به دلیل عدم حضور روغن هیچ نوع آلودگی ندارد.

این کمپرسور برای تامین هوای فشرده در فرآیندهای مختلف مانند تولید داروهای خوراکی و تزریقی استفاده می‌شود.

کمپرسورهای اسکرو در صنعت داروسازی علاوه بر تامین هوای پاکیزه برای ساخت داروهای خاص، همچنین انرژی مورد نیاز برای به کار افتادن دستگاه های مختلف را تامین می‌کند. تزریق گاز در طی فرآیند ساخت داروها، خشک کرد‌ن داروها، پر کردن و بستن درب شیشه‌های دارو استفاده از مراحلی هستند که کمپرسور اسکرو در آنها نقش دارد.

بیشتر بخوانید: کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت داروسازی

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت غذایی

صنایع غذایی هم از آن دسته صنایعی است که به نیروی مکانیکی که، کمپرسورهای اسکرو توسط هوای فشرده تولید می‌کنند نیاز دارد. در صنعت غذا و خوراکی همانند صنعت داروسازی به نوعی از کمپرسور اسکرو نیاز است که هوا را بدون آلودگی و ناخالصی فشرده و متراکم کند. پس طبیعی است که از کمپرسور اسکروی خشک استفاده شود.

همانند خط تولید و بسته بندی دارو و خط مونتاژ خودور، در صنایع غذایی هم در بخش‌های مختلف ماشت آلاتی مختلفی وجود دارند. این دستگاه‌ها برای کار کردن به انرژی هوای فشرده کمپرسور اسکرو نیاز دارند. کمپرسور اسکرو نیروی بخش‌های زیادی را در کارخانه‌های مواد غذایی تامین می‌کند.

 از جمله در بخش‌های بسته بندی، به حرکت درآوردن و بستن درب شیشه‌های حاوی مواد غذایی، تولید هوای سالم و مطبوع در سالن‌های تولید مواد غذایی و برای خشک کردن مواد غذایی شسته شده و پختن آنها از این کمپرسور استفاده می‌شود. همچنین ایجاد هوای سرد و تبرید در یخچال‌های نگهداری از مواد به کار رفته در تولیدات کارخانه‌های مواد غذایی با استفاده از کمپرسور اسکرو صورت می‌گیرد.

کاربرد و نقش کمپرسور اسکرو در صنعت الکترونیک

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت الکترونیک نیز غیرقابل انکار است. این کمپرسور در تولید هر کدام از وسایل الکترونیکی که می‌شناسید یا از آن استفاده می‌کنید نقش دارد. با کمک انرژی به صرفه‌ای که کمپرسور اسکرو تولید می‌کند، ماشین آلات خط تولید و مونتاژ وسایل گوناگون الکتریکی به کار خود ادامه ‌می‌دهند.

یکی از کاربردهای کمپرسور اسکرو که می‌توان به آن اشاره کرد: امتحان و ساخت قطعات مختلف در وسایل الکترونیک متفاوت است. کمپرسور اسکرو به دلیل توان و کارآمدی بالا و کنترل دقیق فشار و قدرت، در برش و ساخت قطعات وسایل الکترونیک کاربرد همیشگی دارد.

به عنوان مثال به لپ تاپ و گوشی تلفن همراه خود توجه کنید. این وسایل از قطعات بسیار ظریف و کوچکی ساخته شده‌اند. این قطعات همگی با استفاده از دستگاه‌هایی برش خورده‌اند که با نیروی هوای متراکم شده به کار افتاده‌اند. این نیرو توسط کمپرسور اسکرو تامین می‌شود.

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت پزشکی و بیمارستانی

کمپرسور اسکرو در صنعت و ساخت تجهیزات پزشکی نیز نقشی حیاتی دارد. به دلیل اینکه در تولید مواد و تجهیزات پزشکی به نیروی عاری از آلودگی نیاز است، کمپرسورهای اسکرو انتخاب مناسبی هستند. برای بخش‌هایی که به هوای فشرده تمیز نیاز دارند از انواع کمپرسور اسکرو استفاده می‌شود.

همچنین با استفاده این کمپرسورهای اسکرو می‌توانن کپسول‌های حاوی گازهای تنفسی و و اکسیژن را پر کرد. در فضاهای از بیمارستان که احتیاج به استرلیزه و هوادهی است، نیز از فرآورده‌هایی استفاده می‌شود که با کمک کمپرسور اسکرو ساخته می‌شوند. بسیاری از تجهیزات دندان پزشکی نیز، مانند مته و دریل‌ در طراحی و ساخت خود دارای نوعی از کمپرسور اسکرو هستند.

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت پزشکی و بیمارستانی

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت ساخت و ساز

در صنعت ساخت و ساز به ویژه در سطح گسترده و صنعتی از ابزارهای پنومونیک استفاده زیادی می‌شود. این ابزارها به انرژی مکانیکی که توسط کمپرسورهای اسکرو تولید می‌شود، نیاز مبرمی دارند. در ساخت و سازهای حرفه ای، عوامل کار برای سرعت بخشیدن به فرآیند کار از کمپرسور اسکرو بهره می‌برند.

تخریب ساختمان‌های بزرگ کاری دشوار و طاقت فرسا است. به ویژه ساختمان‌هایی که از بتن زیادی در مصالح آنها استفاده شده است. در این شرایط از ابزارهایی مانند چکش‌های جک استفاده می‌شود. در طراحی و ساخت این ابزار از کمپرسور اسکرو استفاده شده است. این کمپرسور با تامین هوای فشرده نیروی لازم برای به کار افتادن چکش را تامین می‌کند.

 همچنین کمپرسور اسکرو در ساخت بدنه ابزارآلاتی که در جاده‌ها سازی استفاده می‌شوند، به کار رفته است. جای گذاری و نگهداری از سنگ فرش‌ها و اسپری کردن رنگ و پوشش‌های مختلف در ساختمان نیز با استفاده از نوعی از ابزرها ممکن می‌شود که دارای کمپرسور اسکرو هستند. مته‌، دریل، ابزارهای میخکوبی، سنباده، و آسیاب‌‌ها نیز از دیگر ابزارهایی هستند که در طراحی آنها از کمپرسور اسکرو استفاده می‌شود. این ابزارها از انرژی مکانیکی تولید شده توسط کمپرسور اسکرو استفاده می‌کنند.

کاربرد و نقش کمپرسور اسکرو در صنعت چاپ

صنعت چاپ هم جزو صنایعی است که در اکثر مراحل خود و برای به کار افتادن ماشین آلات و تامین انرژی از کمپرسور اسکرو استفاده می‌کند. فرآیند چاپ بسیار پر سرعت و حاوی دستگاه‌های متعدد و خودکار است. از کمپرسور اسکرو و هوای فشرده‌ای که تولید می‌کند، برای تامین انرژی این دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

با کمک انرژی تولید شده توسط کمپرسور اسکرو چاپ روزنامه،‌ کتاب و مجلات در تیراژهای بالا و به سرعت امکان پذیر می‌گردد. همچنین کمپرسور اسکرو برای تامین هوای فشرده برای تنظیم سامانه پخش جوهر، در سامانه خطر لوله هیدروفور و سامانه لوله پنوماتیک به کار می‌رود. در دستگاه‌های چاپ افست و فلکسورگرافی نیز از این کمپرسور برای تامین هوای فشرده اسفاده شده است.

نقش کمپرسور اسکرو در صنعت پلاستیک

تولیدکنندگانی که در صنایع وابسته به مواد پلاستیکی فعال هستند از کمپرسور اسکرو نهایت استفاده را می‌کنند. از انرژی و دمای بالای تولید شده توط کمپرسور اسکرو برای شکل دادن، قالب گیری و تزریق مواد پلاستیکی استفاده می‌شود. همچنین تولیدکنندگان در صنعت پلاستیک مانند دیگر صنایع دارای ابزارهایی هستند، که توسط انرژی تولید شده کمپرسور اسکرو به کار می‌فتند.

یکی از زیرشاخه‌های صنعت پلاستیک تولید اسباب بازی از این مواد است. می‌توان گفت تولید اکثر عروسک‌هایی که در کارخانه‌ها تولید می‌شوند به کمک نیروی باد حاصل از کمپرسور اسکرو است. دستگاه‌هایی که در بخش‌های مختلف این کارخانه‌جات ودر تمامی مراحل تولید و بسته بندی و رنگ آمیزی استفاده می‌شوندريا، برای به کار کردن افتادن از  انرژی تولدی کمپرسور اسکرو استفاده می‌کنند.

سخن نهایی

کمپرسور اسکرو امروزه تبدیل به یکی از اجزای جدا نشدنی صنایع مختلف شده است. می‌توان گفت با وجود این کمپرسور کار صنایع بسیار با سرعت و دقت بالایی انجام می‌شود. خیلی از صنایع موفقیت و پیشرفت خود را مدیون استفاده از کمپرسورهای اسکرو هستند. این کمپرسور در اندازه‌های متنوع و در دو نوع بی روغن و با روغن تولید می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 1 =