افزایش راندمان کمپرسور اسکرو

انرژی هوای فشرده به عنوان یکی از انرژی‌های پاک و ارزان جهان شناخته می‌شود که امروزه در صنایع تولیدی مختلفی همانند صنایع خودروسازی، غذایی، دارویی، صنایع دفاع، فولاد، پالایشگاه، پتروشیمی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمپرسور اسکرو از جمله تجهیزات صنعتی به شمار می‌آید که از آن جهت تولید هوای فشرده استفاده می‌شود. از این رو توجه به میزان کارایی و راندمان این دستگاه بسیار ضرورت دارد.

به همین جهت در این مقاله به بیان برخی از مهمترین تکنیک‌ها و روش‌ها می‌پردازیم که توجه به آن‌ها به افزایش میزان راندمان کمپرسور اسکرو کمک می‌کند تا بدون اتلاف انرژی با بیشترین سطح کارایی خود فعالیت کند، بنابراین اگر در فکر افزایش بازدهی و راندمان کمپرسور اسکرو خود هستید حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چطور بازده و راندمان کمپرسور اسکرو خود را بالا ببریم؟

امروزه از کمپرسورهای اسکرو به طور گسترده‌ای در صنایع مختلفی همانند صنایع غذایی، دارویی، هواپیمایی و… جهت ایجاد هوای فشرده استفاده می‌گردد. با گذشت زمان به دلایل مختلف همانند فرسودگی، نگهداری نامناسب، نشت و… راندمان و بازدهی این کمپرسورها کم کم دچار افت می‌شود. کاهش راندمان کمپرسورها موجب مصرف انرژی بیشتر و افزایش هزینه‌ها می‌گردد، اما می‌توان از طریق روش‌های مختلفی به افزایش راندمان و بازدهی کمپرسورهای اسکرو پرداخت که در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

انتخاب سایز و اندازه مناسب

ابتدا باید به انتخاب کمپرسوری بپردازید که اندازه مناسبی برای تامین نیاز شما به هوای فشرده داشته باشد. بنابراین کمپرسور مورد نظر نباید اندازه بسیار کوچکی داشته باشد، چرا که در این صورت برای ایجاد هوای فشرده  باید به طور مداوم کار کند، به همین جهت گرمای آن بالا می‌رود، همین امر بعد از مدتی منجر به کاهش راندمان این کمپرسور خواهد شد.

در مقابل کمپرسورهایی که ابعاد بسیار بزرگی نیز دارند هم مرتبا با بار کم در حال کار هستند، همین موضوع منجر به کاهش راندمان این کمپرسورها می‌گردد. بنابراین برای آن که بتوان به انتخاب کمپرسور در سایز مناسب بپردازید، کافیست مقدار هوای فشرده مورد نیاز خود را در واحد فوت مکعب در دقیقه (CFM) در نظر داشته باشید.

حذف نشتی هوا

یکی دیگر از عواملی که تاثیر قابل توجهی در افزایش راندمان کمپرسور اسکرو دارد، رفع نشتی هوا می‌باشد. در نظر داشته باشید که نشتی‌ها منجر به اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی می‌گردند. همچنین وجود نشتی‌ هوا موجب کاهش ظرفیت کمپرسور برای ایجاد هوای فشرده می‌گردد. زمانی که نشتی‌ هوای کمپرسور برطرف شود، کمپرسور به فشرده‌سازی هوا بیشتری می‌پردازد که امکان استفاده بیشتر از آن وجود دارد.

علاوه بر این نشتی‌ها موجب پارگی و سایش قطعات داخلی کمپرسور می‌گردند، در نتیجه با آسیب این قطعات عمر کمپرسور اسکرو کاهش می‌یابد. همچنین وجود نشتی‌ها موجب افزایش صدای کمپرسور گردیده و موجب ایجاد آلودگی صوتی می‌شود. بنابراین باید کمپرسور را به طور مرتب بررسی کرد و در صورت وجود نشتی به تعمیر آن پرداخت.

بیشتر بخوانید: کمپرسور اسکرو اینورتردار چیست؟

داشتن برنامه تعمیر و نگهداری منظم

داشتن یک برنامه تعمیر و نگهداری منظم تاثیر فراوانی بر افزایش راندمان و کارایی کمپرسور اسکرو تاثیر می‌گذارد. انجام بررسی‌ها و اقدامات پیشگیرانه همانند تعویض روغن، عوض کردن فیلترها، چک کردن یاتاقان‌ها، تمیز کردن مرتب کمپرسور و… باعث می‌شود تا مشکلات و خرابی‌های ناگهانی در کمپرسور اتفاق نیفتد، در نتیجه از ایجاد هزینه‌های اضافی و کاهش راندمان کمپرسور جلوگیری شود.

راندمان کمپرسور اسکرو

تعویض کمپرسورهای قدیمی

معمولا کمپرسورهای قدیمی به دلیل استهلاک، فرسایش، نقص فنی و… با گذشت زمان دچار کاهش راندمان می‌گردند و باید به تعویض آن‌ها با کمپرسورهای جدید پرداخت. تعویض کمپرسورهای قدیمی با جدید باعث کاهش مصرف انرژی می‌گردد. از آنجایی که کمپرسورهای جدید مجهز به تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری هستند، از این رو با مصرف انرژی کمتری به تولید هوای فشرده بیشتری می‌پردازند. از طرفی کمپرسورهای جدید ظرفیت بالاتری نسبت به کمپرسورهای قدیمی دارند، به همین دلیل با سرعت بالا به تولید هوای فشرده زیادی می‌پردازند.

این موضوع موجب راحتی فعالیت کسب‌وکارهای مختلف خواهد شد که به هوای فشرده بیشتری نیاز دارند. کمپرسورهای قدیمی نگهداری بیشتر و هزینه‌های عملیاتی بالاتری لازم دارند، اما کمپرسورهای جدید به هزینه سرویس و نگهداری ناچیزی نیازمند هستند. علاوه بر این کمپرسورهای جدید آلودگی صوتی کمی نسبت به مدل‌های قدیمی دارند، چرا که کم صداتر هستند.

کاهش فشار

در بسیاری از مواقع با کاهش فشار، راندمان کمپرسور افزایش چشمگیری خواهد داشت. زمانی که فشار کم می‌شود، جهت فشرده‌سازی حجم معینی از هوا نیاز به  کار کمتری خواهد بود. همچنین زمانی که فشار کم است، تمایل به نشتی در کمپرسور به طرز چشمگیری پایین می‌آید که منجر به افزایش راندمان کمپرسور خواهد شد. هنگامی که هوا در حال فشرده‌سازی می‌باشد، دمای آن بالا می‌رود و گرم می‌شود، فشرده‌سازی هوای گرم به دلیل چگالی کم آن دشوارتر است، اما با کم شدن فشار، دمای هوا نیز کاهش می‌یابد که تاثیر فراوانی بر افزایش راندمان کمپرسور اسکرو خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: بررسی افت فشار در کمپرسور اسکرو

بررسی سیستم بازیابی حرارتی

زمانی که با کمپرسور اسکرو به فشرده‌سازی هوا می‌پردازند، گرمای قابل توجهی ایجاد می‌گردد که در اطراف پخش می‌شود و هدر خواهد رفت. اما استفاده از سیستم بازیابی حرارتی تاثیر فراوانی بر افزایش راندمان کمپرسور خواهد داشت، چرا که این سیستم به جذب این گرمای تولید شده توسط کمپرسور می‌پردازد و برای این منظور از مبدل حرارتی استفاده می‌کند. معمولا این گرمای ایجاد شده جهت گرم کردن هوا، آب و دیگر سیالات به کار می‌رود.

استفاده از این گرمای ضایعاتی جهت گرم شدن سیالات مختلف باعث می‌شود تا دوباره از مصرف انرژی جداگانه جهت گرم کردن این سیالات جلوگیری گردد، در نتیجه در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی زیادی می‌شود‌. کم شدن مصرف انرژی به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای منجر می‌گردد، از طرفی گرمای بیش از حد کمپرسور امکان آسیب زدن به قطعات درونی کمپرسور را میسر می‌کند، اما سیستم بازیابی حرارتی با جذب این گرما به خنک کردن کمپرسور می‌پردازد و موجب افزایش طول عمر قطعات آن می‌شود. همچنین بکارگیری سیستم بازیابی حرارتی موجب حفظ محیط زیست شده و مانع از آلودگی هوا می‌گردد.

استفاده از قطعات و اجزای مناسب

استفاده از قطعات و اجزای باکیفیت و مناسب تاثیر فراوانی بر راندمان و کارایی بالاتر کمپرسور اسکرو می‌گذارند. بکارگیری قطعات نامرغوب در ساخت این کمپرسورها موجب فرسودگی آن‌ها شده، بنابراین خیلی زود این قطعات شکسته می‌گردند، راندمان دچار افت شده و مصرف انرژی افزایش پیدا می‌کند. در مقابل قطعات باکیفیت با دقت بالاتری تولید می‌شوند، از این رو در مقایسه با دیگر قطعات از اصطکاک کمتری برخوردار هستند،  بنابراین میزان هدر رفتن انرژی را کاهش می‌دهند و موجب افزایش راندمان کمپرسور خواهند شد.

زمانی که راندمان کمپرسور افزایش یابد، برای آن که به فشرده کردن مقدار مشخصی از هوا پرداخت به انرژی ناچیزی نیاز است، بنابراین در مصرف انرژی برق صرفه‌جویی می‌گردد. قطعات و اجزای مناسب با استفاده از مواد بادوامی تولید می‌گردند، بنابراین این قطعات در برابر پارگی و سایش دوام بالایی دارند، بدین ترتیب احتمال ایجاد خرابی‌های ناگهانی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد و نیاز به تعمیرات کم می‌گردد.

از طرفی قطعات مناسب از عمر بالاتری برخوردار هستند، از این رو نیاز به تعویض زودهنگام این قطعات نیست، همین امر باعث می‌شود تا هزینه‌های تعمیر و نگهداری این قطعات کاهش یابد. استفاده از اجزای مناسب موجب عملکرد بهتر کمپرسور می‌گردد، مثلا در صورتی که از یاتاقان‌های مرغوب استفاده شود، لرزش و صدای کمپرسور کاهش می‌یابد.

مزایای افزایش راندمان کمپرسور اسکرو

بکارگیری یک کمپرسور جدید و بدون نشتی با قطعات مناسب و مجهز و تجهیزات پیشرفته همچون سیستم بازیابی حرارتی می‌تواند باعث افزایش راندمان کمپرسور اسکرو گردد‌ و عملکرد کمپرسور را بهبود ببخشد. معمولا ارتقای کارایی کمپرسور فواید زیادی برای کسب و کارهای مختلف دارد. در ادامه برخی از مهمترین فواید افزایش راندمان کمپرسور اسکرو را بیان می‌کنیم:

مزایای افزایش راندمان کمپرسور اسکرو

  1. کاهش مصرف انرژی: کمپرسورهای اسکرو به عنوان یکی از تأسیسات صنعتی پرمصرف شناخته می‌شوند، در صورتی که به ارتقای کارایی این کمپرسورها پرداخته شود، میزان مصرف انرژی کاهش چشمگیری خواهد داشت و در نتیجه موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های برق و… می‌گردد.
  2. افزایش ظرفیت تولید: با ارتقای کارایی کمپرسور با مصرف میزان انرژی معینی، هوای فشرده بیشتری تولید می‌شود. بنابراین افزایش ظرفیت تولید می‌تواند تقاضاهای بیشتر برای هوای فشرده را پاسخ‌گو باشد.
  3. کاهش انتشار گازهای گلخانهای: هنگامی که میزان مصرف انرژی کم شود، انتشار گازهای گلخانه‌ای هم به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. بنابراین همین موضوع در حفاظت بیشتر از محیط زیست بیشتر نقش موثری دارد.
  4. افزایش طول عمر: کارایی بالایی کمپرسورها موجب طول عمر بیشتر آن‌ها می‌گردد. چرا که پارگی و سایش قطعات داخلی کمپرسور کم می‌گردد.
  5. کاهش هزینه تعمیر و نگهداری: ارتقای کارایی کمپرسورهای اسکرو موجب می‌شود تا نیاز به تعمیر و نگهداری این محصولات کمتر گردد و سایش و اصطکاک قطعات داخلی این کمپرسورها کاهش می‌یابد.
  6. قابلیت اعتماد بیشتر: اعتماد به کمپرسورهای اسکرو با راندمان بالاتر بیشتر است، چرا که احتمال خرابی قطعات داخلی آن‌ها کمتر می‌باشد.
  7. بهبود کیفیت هوای فشرده: زمانی که کارایی کمپرسور اسکرو ارتقا می‌یابد، تولید هوای فشرده بیشتر می‌گردد و میزان کیفیت آن هم افزایش می‌یابد، چرا که هوای فشرده تولید شده تمیز و بدون هیچ‌گونه روغن می‌باشد.
  8. کم شدن سر و صدا: کمپرسورهای ارتقا یافته، سر و صدای کمتری نسبت به سایر کمپرسورها ایجاد می‌کنند.

جمع بندی

ما در این مقاله بهترین روش‌ها جهت افزایش راندمان و بازدهی کمپرسور اسکرو را بیان کردیم، توجه به افزایش راندمان کمپرسورها برای بسیاری از کسب و کارها اهمیت فراوانی دارد و به نوعی یک سرمایه‌گذاری ارزشمند به حساب می‌آید، چرا که معمولا ارتقای کارایی کمپرسورها موجب کاهش هزینه‌ها، کم شدن مصرف انرژی و افزایش ظرفیت تولید بیشتر و باکیفیت‌تر هوای فشرده می‌گردد، به همین دلیل کسب و کارها می‌توانند به سود بیشتری دست یابند و به حفاظت از محیط زیست نیز کمک کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =